pop-up; BCN!

Barcelona

sheer top from Shanghai | ripped jeans Calvin Klein | bag Balenciaga | shoes from Hong Kong | hat Pimkie


i must admit i am getting a little bit bored at home all the time now that my exams are (almost) over. i have a LOT of free time but still with all those ideas and projects in my head i don't have the energy to start actually making them happen. i keep watching TV series, reading fashion & personal blogs, flipping through photography blogs and so on.
yesterday was a bit different. i finally started packing up for Barcelona. yes! i forgot to tell you all, i am leaving for Barcelona this afternoon with my boyfriend for 5 days! so excited to go. i have never been to BCN. we have an apartment literally next to Sagrada Familia, it so nice. i will show you all the pictures when i come back, don't worry.
have you been to Barcelona? any tips where to go eat / drink / shop in the city?

musím se přiznat. že doma se už začínám trochu nudit, když už mám zkoušky (skoro) za sebou. mám opravdu HODNĚ volného času, ale stejně se mi nedaří realizovat všechny ty nápady a projekty co mám v hlavě, nějak nenacházím energii a chuť. celé dny jen koukám na seriály, čtu si módní a osobní blogy, prohlížím blogy fotografické a tak dále.
včerejšek byl trochu jiný. konečně jsem si začala balit do Barcelony. ano! já vám to zapomnla říct, dnes odpoledne odlítám s přítelem do Barcelony na 5 dní! hrozně se těším. nikdy jsem totiž v BCN nebyla. máme apartmánek doslova vedle Sagrada Familia, a je nádherný. samozřejmě vám ukážu všechny fotky až se vrátím, nebojte.
byli jste v Barceloně? nějaké tipy kam se jít najíst / napít / nakoupit ve městě?


Barcelona

this time i didn't take as many clothes as usual. i still have room for some newbies i am planning to buy in BCN. the bracelets on the second pic are currently my favorite - the white one is older from Hermés, i think you've seen it on blog already & the other one is from H&M and it goes perfectly with my watch from Parfois.

tentokrát jsem si toho nezabalila tak přehnaně moc jako vždy. pořád mám v kufru místo na novinky co si plánuju koupit v BCN. náramky na druhé fotce jsou momentálně mými favority - ten bílý Hermés mám už déle, myslím, že na blogu už jste ho několikrát viděli & ten oranžový je z H&M a skvěle se hodí k mým hodinkám z Parfois.

Barcelona
Barcelona

me and my mum also went to the POP-UP outlet organized by Fashion Days. it was.. empty. but no wonder, the outlet was open since Saturday already so by yesterday, everything was gone. we bought some underwear by Victoria's secret, i took a bikini by Gianfranco Ferre & we went to get a coffee.
i think there's not enough (hardly any) sample sales, one-week or weekend outlets and so on in our country. it is usual everywhere else (or at least where i have been). opportunities to buy high brands for a much better price, enjoy the girly fighting and bargaining over garments and go home satisfied with a new Burberry coat for a 1/3 of he originial price.
why do you think is that? why don't we have events like that in Czech Republic? seriously, i wnt your opinion on this guys, because i have no idea.

s mámou jsme včera také zašly so POP-UP outletu organizovaného Fashion Days. ibyl velmi.. prázdný. ale není se co divit, je to pochopitelné, protože outlet byl otevřený od soboty a takže vše už bylo prodané. obě jsme si koupily prádlo Victoria's secret, já si koupila bikini Gianfranco Ferre a spokojeně jsme si zašly na kafe.
myslím si, že u nás není dostatek (v podstatě žádné) sample sales, týdenních nebo víkendových outletů a podobně. všude jinde je to normální (alespoň tam, kde jsem byla). možnost si koupit luxusní značku za mnohem přívětivější cenu, užít si ženské smlouvání a hádání se na nějakým kusem oblečení a jít spokojeně domů s Burberry kabátkem za 1/3 ceny.
proč si myslíte, že to tak je? proč takové akce nejsou u nás? opravdu mě zajímají vaše názory, protože já si důvodem opravdu nejsem jistá.