dare to reveal yourself

 photo seebychloe7.jpg

advertorial

when i got asked to try out the new See by Chloé fragrance i immediately nodded and impatiently waited for the bottle to arrive, curious whether i would like it or not. even though i love a little change from time to time, with make-up and fragrances i am very moderate and like to stick to my essentials. i always go for fresh, powdery light and not overly sweet fragrances. so far my favourite was Chloé's first classic - the Chloé Eau de parfum. so i wondered. will it's younger sister See by Chloé substite?
now, two weeks later, i can solemnly declare it has. the cutely bottled perfume has officially become my new daily essential. created by Michel Almairac it blends notes of sandalwood, vanilla, bergamot and jasmine and it's very floral (or fruity, i can't decide), sweeter than the others i was used to but still very refreshing and completely unobtrusive. and it lasts. long. needless to say, all those features are the perfect companions for the upcoming spring, long walks and daring experiences. and who dares wins, is that what they say?
so if you dare to reveal yourself a little and also want to win, make sure to visit this website, vote for my revealing video if you like it and make a similar one for yourself! everyone who uploads a video will get a miniature of See by Chloé perfume to try for themselves and let it express themselves. do you dare?

když jsem dostala nabídku vyzkoušet novou (a první) vůni od See by Chloé, radostně jsem přikývla a netrpělivě čekala, až mi flakonek příjde. byla jsem velmi zvědavá, jestli se mi vůně zalíbí. změnu mám sice čas od času ráda, ale co se kosmetiky a parfémů týká, jsem střídmá a držím se svých stálic. daleko od svěžích, pudrově lehkých a ne příliš sladkých vůni většinou nejdu. zatím byla mým favoritem klasika od Chloé - Chloé Eau de parfum. a tak jsem si nebyla jistá. nahradí jí její mladší sestřička?
teď, o dva týdny později, můžu slavnostně prohlásit, že ano. parfém v roztomilém flakonku se oficiálně stal další z mých stálic. Michel Almairac nechal prolnout esence santalového dřeva, vanilky, bergamotu a jasmínu a vytvořil velmi květinovou (či ovocnou, nedokážu tomu přijít na kloub) vůni. vůni sladší, než ty, na které jsem doposud byla zvyklá, ale stále stejně svěží a nevtíravou. a která vydrží. dlouho! netřeba tedy říkat, že se zcela hodí na (snad už) brzy příchozí jaro, dlouhé procházky a troufalá dobrodružství. a kdo si troufá, vítězí, říká se to tak?
takže pokud si troufáte i vy se trochu ukázat a chcete vyhrát, určitě navštivte tuto stránku, hlasujte pro mé video, pokud se vám líbí a vytvořte si své vlastní podobné! každý, kdo video nahraje a pošle získá svou vlastní miniaturku parfému See by Chloé na vyzkoušení toho, co vše v něm probudí. troufáte si?


 photo seebychloe7.jpg  photo seebychloe7.jpg

bloglovinfacebookfacebookfacebook