intern wanted

 photo fromhome1.jpg

As indicated previously on my Facebook page, I am currently on a search for an intern / photographer for the Inadequate Cliché. With getting less and less flexible with my time (especially with travelling to get my photos taken) I decided it's time for the blog "team" to grow a little.
By little I mean I am looking for someone creative who shares the same vision and taste in anything simple, minimalistic and modern, has interest in fashion and would like to explore the backgrounds of blogging, social media and collaborations in the fashion world together with me and join interesting projects and meet interesting people along the way.

What i need is: - someone based mainly in Prague or being able to visit few times a week (3-4 days) - someone with experience with an SLR camera (or a quick learner) - someone flexible but responsible - someone with creative thinking and vision - someone with basic knowledge of PhotoshopAre you any of the above? Or do you know anyone like that who would like to cooperate on the Inadequate Cliché?
In case of interest and for more information hit me at info@inadequatecliche.net. Please attach portfolio or CV.

Jak jsem už naznačila dříve na mé Facebookové stránce, hledám momentálně stážistu / fotografa pro blog Inadequate Cliché. Protože mám méně a méně času (zejména dojíždět za focením), rozhodla jsem se, že je na čase, aby se "tým" blogu trochu rozšířil.
Mám na mysli to, že hledám někoho kreativního, kdo sdílí podobný náhled a líbí se mu cokoliv jednoduchého, minimalistického a moderního, zajímá se o módu a rád by se mnou nahlédl do "zákulisí" blogování, sociálních médií a spolupracích v módní oblasti za účelem podílení se na zajímavých projektech a seznámením se zajímavými lidmi.


Potřebovala bych někoho, kdo: - je v Praze, či ji může alespoň často navštěvovat (3-4 dny v týdnu) - má zkušenost se zrcadlovkou (nebo se rychle učí) - je flexibilní, ale zodpovědný - má kreativní myšlení a vizi - má základní znalost Photoshopu

Jsi to ty? Nebo někoho takového, kdo by se na blogu Inadequate Cliché rád podílel, znáš?
V případě zájmu a pro více informací mě kontaktuj na info@inadequatecliche.net. Prosím, připoj i portfolio nebo životopis. Budu se těšit!


bloglovinfacebookfacebookfacebook