transitionedPh/ Lucie Dejmkova
Wearing chunky knit by Zara, combined leather pants by Zara, Legacy Penny purse by Coach, sandals by & Other Stories, shark tooth necklace by H&M and bracelet by H&M.
_

Seeing how easily I transitioned to fall garments and colours, I wonder whether the older you get, the more appreciative you get of the mid- season. I used to hate fall so much when I was younger. It meant going back to school, going back to stockings, going back to umbrellas... All these inconvenient things. At the moment, I am quite peaceful about the fact I am going back to all that. Now it feels like a safety track. Life gets a little more order again. And I totally love my chunky sweaters, they're the easiest throw-on. Am I getting lazier then? Or is it that everything today, including the weather, only goes from one extreme to another, so it feels calming to have a little transition time at least calendar-wise?

Když vidím, jak snadno jsem přistoupila na podzimní kousky i barvy, říkám si, jestli čím jsem starší, tím lépe podzim snáším. Jako malá jsem ho naprosto nesnášela. Podzim znamenal návrat do školy, návrat k těm tlustým punčocháčům, zpátky k pláštěnkám/deštníkům... Všem těm nepříjemným věcem. Ale teď jsem vlastně ráda, že tohle období nastává. Je to trochu pomalejší pruh, život zase dostane nějaký řád. A navíc miluju obří svetry. Jsou nejjednodušší na kombinování. Jsem teda jen víc a víc zlenivělá? Nebo je to prostě fajn, mít alespoň v kalendáři označené období postupného přechodu, když jde jinak všechno, včetně počasí, dneska jen z xtrému do extrému?

bloglovinfacebookfacebookfacebook

outfitAdela Chloe6 Comments