nude & greyNude tanktop from the autumn collection 2013 by H&M, nailpolish in Galatheé tone by NARS, CC Creme + Color by Sephora, snakeskin men's t-shirt by Zadig & Voltaire, marble bag by H&M and cap Zara kids. _

Grey and nude are (perfect) colours too, so I've been stocking them over the summer. Grey might not be the best cheerful colour there is, especially when on the sky (right?) but for me a solid grey base, such as monochrome outfit, with a pop of colour then and there on the accessories is much more interesting, than a total crazy colour-block. Nude compliments just about anything and any colour too and I love the way it plays optical games when on skin. Naked or not, these are my besties in the colour scheme this season.

Šedivá a tělová jsou taky (skvělé) barvy a proto jsem se jimi přes léto trochu zásobila. Šedivá možná není tou nejoptimističtější barvou, obzvlášť, pokud je na nebi, ale pro mě je takový celošedivý outfit s trochou barvy na doplňcích mnohem zajímavější než třeba bláznivý colour-block. Tělová se hodí také prakticky ke všemu a všem barvám, nevnucuje se a baví mě její optické triky. Nahá nebo ne, tohle jsou moje nejlepší kamarádky z barevného spektra tuhle sezónu.

bloglovinfacebookfacebookfacebook