daily thingPh/ Katerina Rehorova
Wearing silk dress worn as top by Mango, combined leather pants by Zara, (brother's) plaid shirt by F&F, jewelry by Marc by Marc Jacobs and Clubmaster sunglasses by Ray Ban. _

Before next week's fashion mayhem starts, I am glad to be able to show you also my daily outfits, which is one of the perks of finding an intern. To be honest I prefer outfits I put together in 10 minutes before running to school, meetings or simply for daily activities, they represent the true me. And trust me, being a blogger puts so much pressure on a person sometimes. The idea of someone taking pictures of you can make you overthink and overdress, resulting into an outfit fiasco. So it's a relief that from now on, I'll have someone to help me capture the natural moments of my normal life in my everyday outfits. Hope you'll enjoy those as much as I do.
P.S. I need new loafers. But let's just pretend these are smudged on purpose, we can call it a Kate Moss inspiration.

Ještě než začne módní chaos příštího týdne, jsem ráda, že vám můžu ukázat jeden z mých obyčejnějších denních outfitů, což je výhoda, kterou s sebou nese nalezení stážistky. Abych pravdu řekla, takové kombinace mám na sobě nejradši. Ty, které nahodím během 10ti minut při spěchu o školy, na schůzky, zkrátka na každodenní aktivity. Ty mě podle mě skvěle vystihují - mám ráda uvolněnost s nějakým výrazným detailem. Být blogger s sebou totiž občas nese trochu tlak, na to jak se člověk oblíká. Představa, že vás někdo bude fotit a navíc máte prý za úkol přijít s tím nejoriginálnějším, co virtuální svět viděl, je docela děsivá a občas donutí moc nad oblečením přemýšlet a překombinovávat, z čehož se může stát leda tak pořádné fiasko. Takže je docela úleva, že teď mám konečně pomocníka, který bude zachycovat přirozené momenty mého života v mých každodenních outfitech. Doufám, že si je budete užívat tak, jako já.
P.S. Potřebovala bych nové - stejné - mokasínky. Zatím předstírám, že tyhle jsou zašpiněné naschvál, říkejme tomu třeba "inspirace Kate Moss".

bloglovinfacebookfacebookfacebook

outfitAdela Chloe10 Comments