boxy coatPh/ Zuzana Drachovska
Wearing boxy coat by Maison Scotch (via GIRISSIMA.com), leopard top by By Malene Birger (via GIRISSIMA.com), faux leather pants by H&M, Legacy Penny purse by Coach, bracelet by Pandora, wishbone by Marc by Marc Jacobs and fur stilettos by Mango. _

Not long ago I talked about the perfect duo of nude and grey and the fact they go so well together as they do with other tones and colours. Together with that, here you have a perfect example of what I enjoy absolutely adore about this season (and it seems the upcoming it won't change - yay!) the most - oversized, slouchy and disproportionate became a hit. No one will judge you for looking like a large round piece of caramel anymore. At least that's what this boxy coat reminds me of. How do you feel about boxy shoulders, coats three sizes up, chunky turtlenecks, slouchy pants etc.? I am pretty sure I will be needing more and more of those, in fact, I am eyeing them over at the Girissima.com as we speak! Becoming obsessed with this e-shop, their selection of brands is everything you ever wanted (Equipment, By Malene Birger, Maison Scotch, IRO - hello!) but it didn't ship to our country. Until now, at least. And luckily, I have the pleasure to offer 20% off to my readers - so if you feel like ordering something, make sure to enter "INADEQUATECLICHÉ-FAN20" at the check-out! (Code valid until Monday the 30th.)

Docela nedávno jsem básnila o kombinaci tělové a šedivé, a jak skvěle jdou k sobě i k jiným barvám. No ne? Kromě toho v dnešním outfitu předvádím všechno, co si na letošních kolekcích obdivuji absolutně miluji (a naštěstí to vypadá, že ve stejném rytmu se bude pokračovat i v sezóně jaro-léto 2014) - všechno disproporční, obří a neforemné je trendy. Nikdo vám letos nevyčte (ale přeci jen buďme soudní ke své postavě), že vypadáte jako obří kulatý kus karamelu. Protože přesně tak na mě tenhle kabát působí. Co vy říkáte na kulatá ramena, o tři čísla větší kabáty a kalhoty, neforemné bundičky a spol.? Já je nakupuji víceméně každý rok, ale letos je toho všude tolik, že určitě udělám zásobu. Vlastně už teď, během psaní článku, vybírám další kousky z Girissima.com, což je e-shop, který mě svým výběrem značek (Equipment, By Malene Birger, Maison Scotch, IRO - haló!) baví víc a víc. Konečně si je totiž můžete objednat i do ČR. A protože jsem dostala možnost a ráda dělám radost - pokud si budete chtít cokoliv ze stejné stránky objednat, zadejte při nákupu kód "INADEQUATECLICHÉ-FAN20" a dostanete 20% slevu! (Kód platí do 30. 9.)P.S. The city gets absolutely beautiful right after the rain!
P.S. Praha je strašně krásná hned po dešti!

bloglovinfacebookfacebookfacebook

outfitAdela Chloe17 Comments