trimmed endsWide blue jeans by H&M, white jeans by Acne and slim blue jeans by Zara. _

I feel there is a huge difference to effortless, nonchalant elegance, which feels totally self-confident, and to effortless, almost trashy attitude, which to me is screaming for attention trying hard to look like the contrary. With that said you might assume I am not a fan of the grunge style. I really am not and Heidi Slimane did not convince me one bit in his AW13 collection. Yet I take inspiration from it. By dividing the total look into separates. Take the plaid shirts (around waists), the distressed denim and the worn oversized leather. The certain unfinished touch to those pieces is what works well as a contrast in an outfit, a balancing element to avoid the stiffnes.
Such are, for example, the jeans with trimmed ends. Nothing huge, nothing new on the Earth, but something to dress down the denim even more. I've been coveting them a lot. To that point of cutting 4 pairs in my closet and then actually buying new jeans, just because they looked like they have been worn already. Just the right amount of lax to pair with a shirt and pumps.

Vidím docela velký rozdíl v přirozené nenucenosti v oblékání, nonšalantní eleganci chcete-li, která je pro mě znakem naprosté sebejistoty, a v záměrném pasivním postoji, otrhanosti, která se o nenucenost snaží, ale vlastně tím zoufale volá o pozornost a působí nedospěle, ztraceně. Z toho by se asi dalo usoudit, že takovému grunge looku naprosto nefandím. A nefandím. Ani Heidi Slimane mě nepřesvědčil. I přesto se tím dá lehce inspirovat. Tak, že si celý look rozdělíte na jednotlivé kousky. Kostkované košile (třeba kolem pasu), roztrhané džíny, patina na obnošené kůži... Ten prvek nedokonalosti je přesně to, co skvěle zafunguje jako kontrast a je vyvažujícím dotykem, který zabraňuje pocitu upjatosti.
Přesně tak fungují odstřižené konce u džín. Žádná velká novinka, ale něco, čeho se momentálně nemůžu nabažit. Zatím to dopadlo tak, že jsem vylepšila už čtyři dříve nenošené páry ve skříni a koupila nové džíny prostě proto, že už vypadaly obnošeně. Správná dávka ledabylosti a neokázalosti ke košili a lodičkám.
bloglovinfacebookfacebookfacebook