win your KOBE experienceI promised a little giveaway celebrating the rounding up of the numbers (FB page and Instagram) and well, because you're the best. And I don't know if it's the winter around the corner, or just because there is a culinary boom in Prague at the moment (seriously, so many new restaurants and bistros to try out!), but all I think about lately is food. Delicious food. Okay, and now I am hungry again..
So hoping I am not the only foodie around here and that you'll like the fact it's not all about clothes & cosmetics, I teamed up with KOBE and want to give away one of their gift cards worth a thousand Kč. And don't worry, I am not just sending you some place undiscovered. I had the chance to test their menu during the opening of their new branch at Pánská pasáž and boy, oh boy, was it delicious! Surrounded by a cosy interior you definitely have to try out the Sea bream pink fillet, Sashimi KOBE and a total must is their Nougat cake with pistachio sauce. Not being a fan of desserts (oops) and pistachios, this still haunts my dreams from the day I tasted it. Okay, I am definitely hungry.
All you have to do is share this article and follow KOBE on Facebook + comment below with your email address and what food is your favourite. Go! The giveaway ends 20/11/2013.

Slíbila jsem soutěž na oslavu zakulacení čísel (FB a Instagramu) a taky zkrátka protože jste nejlepší. Nevím, jestli to je tou zimou za rohem nebo protože v Praze je momentálně kulinářský boom (no opravdu, nevím do jakého nového bistra / restaurace dřív skočit), ale poslední dobou myslím jen a jen na jídlo. Dobré jídlo. (A už jsem zase hladová.)
Takže doufajíc, že nejsem jediná foodie široko daleko a že se vám zalíbí, že nerozdávám jen kosmetiku a oblečení, spojila jsem síly s restaurantem KOBE a jeden z vás může vyhrát gift card s nabitým kreditem 1000Kč. A nebojte, jen tak někam bych vás neposílala. Během otevření jejich nové pobočky v Pánské pasáži jsem sama měla možnost vyzkoušet jejich úžasné menu a bylo to tak, neskutečně, dobré! V útulném prostředí si rozhodně nenechte ujít Filátko z růžové pražmy, Sashimi KOBE a naprosto nejlepší tečku na závěr Nugátový dortík s pistáciovou omáčkou. Ten mě doteď honí ve snech, ačkoliv já vlastně nejsem ani tak na dezerty (oops) a pistácie. Ok, teď už jsem definitivně zase hladová).
Pro šanci vyhrát musíte sdílet tento článek na FB (případně jinde, zlobit se nebudu), můžete dát like KOBE + v komentáři nezapomenout zmínit svůj email a jaké jídlo máte nejraději na celém světě. Hodně štěstí! Soutěž končí 20/11/2013.


bloglovinfacebookfacebookfacebook