8 ways to wear your H&M shirt

Photobucket.. or any other shirt in that matter.
i often play with my clothes. i agree with the statement that fashion is a game like any other. it's fun and you can make different and different outfits just by playing with the single garments. i often create belts from my handbag straps, ankle shoes from high boots, 3/4 pants from normal long pants, skirts or tops from dresses and so on.
so there i am one day, infront of the mirror wearing this exact black shirt by H&M. and even though i tried the exact same outfit i was wearing the evening before, in the morning i just didn't like it. you see, i think i'm not a shirt type. a collared blouse of any type just isn't for me. not even a polo shirt [and i have LOADS in my closet!]. i tried it so many times but after a whole day wearing it i have to take it off and throw it far far away. i just hate it all of sudden. don't take me wrong. i love shirts. i am jealous of those girls that can pull it of so well, look elegant and casual at the same time and even look sexy in it. i just don't like MYSELF in it.
therefore that one morning i tried to change the shirt somehow. first i tucked the collar in. looked okay. but i still wasn't satisfied. so i went on. and i ended with 8 different looks. 8 different outfits with one shirt. pretty good deal right?


.. anebo v podstatě jakou kolik jinou košili.
často si hraju se svým oblečením. souhlasím s rčením, že móda je hra jako jakákoliv jiná. je to zábava a můžete vytvořit nové a nové outfity hraním si se samotnými kusy. je u mě na běžném pořádku, že si z popruhu (?) na kabelce dělám pásek, z vysokých kozaček kotníkové, tříčtvrťáky z normálních kalhot, sukně a topy ze šatů a tak dále.
tak si jeden den stojím před zrcadlem a na sobě mám přesně tuhle černou košili z H&M. a když jsem si stejný outfit zkoušela předvečer předtím, ráno už se mi vůbec nelíbil. víte, já si myslím, že naprosto nejsem košilový typ. jakýkoliv typ trička či košile s límečkem mi zkrátka nesedí. ani polo trička [a to jich mám TUNU!]. už tolikrát jsem zkoušela košili nosit, ale po celém dni na sobě jí prostě musím servat a zahodit co nejdál. z ničeho nic jí nenávidím. tedy, nechápejte mě špatně. miluju košile. závidím všem holkám, co jí umějí nosit, vypadají elegantně i ležérně zároveň a navíc ještě sexy. já jen prostě nenávidím SEBE v košili.
proto když jsem tam to ráno stála, chtěla jsem košili nějak pozměnit. napřed jsem zastrčila límeček. vypadalo to hezky. ale pořád jsem nebyla úplně spokojená. tak jsem měnila dál a dál. a skončila jsem s 8 různými verzemi. 8 různých outfitů z jedné košile. dobré, ne?

Photobucket
the first look is really really simple. what you have to do is just to tuck your collar in, unbutton few (4-5) buttons on your shirt and then let the sleeves fall over your shoulders creating a nice cleavage.
první look je opravdu jednoduchý. stačí když si zastrčíte límeček, rozepnete víc knoflíčků (4-5) a necháte rukávy spadnout přes ramena. vytvoří se tak docela zajímavý výstřih.

Photobucket
the second look is for those who like to show their back. while having the collar tucked in, you take out your hands from the sleeves and let the sleeves fall. then you pull the shirt up, button up as many buttons as possible, take the sleeves from the back and tuck them in the gap created between 1st and 2nd button. you definitely have to make a knot from the sleeves (being under the shirt) so that a faux pas will not happen.
druhý look je pro ty, co mají rádi odhalená záda. se zastrčený límečkem vyndáte ruce z rukávů a necháte rukávy spadnout za záda. potom si košili vytáhnete, zapnete co nejvíc knoflíků půjde, tak aby košile sama od sebe držela (nebo jak chcete), přetáhnete si rukávy přes ramena a potom je zastrčíte do mezery mezi 1. a 2. knoflíčkem. rozhodně udělejte na konci rukávů uzel, aby se nestalo faux-pas.

Photobucket
the third one is actually the second one, just turned around. it's better to simply tie the sleeves around the neck and not tuck them in, since you wouldn't be able to control it as much (and it could fall out).
třetí je v podstatě stejný jako ten druhý look, akorát otočený dokola. je lepší rukávy ejdnoduše zavázat na uzel kolem krku a ne je zastrkovat mezi knoflíčky, protože na zádech byste nad rukávy neměli takovou kontrolu (a mohly by vypadnout).

Photobucket
the fourth look is again a transformation of the one before. let the sleeves that are tied up around your neck fall and tie them tighter.. see the magic?
čtvrtý look je znovu jen transformování toho předešlého. nechte rukávy zavázané okolo krku spadnout a silněji je uvažte.. vidíte to kouzlo?

Photobucket
the fifth version is similar to the second one. instead of putting the sleeves over you shoulders from the back, do it the other side. from front and then tie them around your neck. again unbutton few buttons, like in look one to create the cleavage.
pátá verze je podobná té druhé. místo přetahování rukávů zezadu dopředu, udělejte to naopak. zepředu a zavažte pak rukávy kolem krku. poté si, podobně jako v 1. verzi, rozepněte pár knoflíků abyste vytvořili výstřih.

Photobucket
for the sixth one do the same thing as in the previous one, just cross the sleeves in the front.
pro šestý udělejte to samé jako v předešlém, jen překřižte rukávy vepředu.

Photobucket
number seven is the one i like the most. you can create a really nice tube dress like this. the base is in look one. except you take out your hands out of the sleeves, and then cross the sleeves infront your tummy and tie them around your body.
číslo sedm je mým nejoblíbenějším. dají se takhle vytvořit hezké šaty bez ramínek. základ je ve verze jedna. akorát vyndáte ruce z rukávů, ty překřížíte před břichem a potom je zavážete kolem těla.

Photobucket
if you're the type who likes one-sleeve everything, the final 8th look is for you. you unbutton as much buttons as you need, turn your shirt so that one sleeve is at the back an one in the front, and then tie them together on your right shoulder. you can create a bow if you like.
pokud jste typ co má rád všechno co je na jedno rameno, poslední 8. look je pro vás. rozepněte tolik knoflíků kolik je třeba, natočte košili tak, aby jeden rukáv byl vzadu a jeden vepředu a zavažte je dohromady na pravém rameni. můžete udělat i mašli pokud chcete.

leggins from Hong Kong, H&M double-finger ring, H&M black sheer shirt, Chanel necklace, Zara belt


so? do you like this quick & easy tutorial?
tak co? líbí se vám tenhle menší tutoriálek?

P.S. over the weekend, i'll write a post about our trip to Dresden! o víkendu tu bude článek a fotky z našeho výletu do Drážďan!

Photobucket