hair tiesPh/ Zuzana Drachovska

Wearing pants by H&M trend, sweater by F&F, biker jacket by Topshop, slip-ons by Isabel Marant pour H&M, bag by Parfois and DIY earrings. _

If you're wondering why on Earth is this post called 'Hair ties' (when there are none in my hair), let me suggest to skip right to the 2nd picture and you'll see why. Sometimes it's the most handy things that become even handier, when used in a totally different way. Why not use a hairtie as a band to create floweresque cuff on the bottom of your pants?
And when I am at it, here's another suggestion: Go visit H&M, because today, the Isabel Marant collaboration hits the stores! I recommend going for the basics and definitely do not forget to stop by the kids and the men department too!

Pokud nechápete, proč se proboha tenhle článek jmenuje 'Gumičky' (když ve vlasech žádné nemám), doporučím přejít rovnou na druhou fotku. Někdy se totiž ti největší domácí pomocníci stanou ještě lepšími, když je použijete na něco zcela jiného než normálně. Proč neudělat z gumičky stužku a s její pomocí zajímavý efekt na vašich kalhotách?
A když už jsem u toho, mám ještě jedno doporučení: Skočte si dnes do H&M Na Příkopě, protože ode dneška je k dispozici kolekce ve spolupráci s Isabel Marant! Já doporučuji skočit pro jednoduchá trička a mikiny a rozhodně, ale rozhodně, se nevyhýbejte ani dětské či pánské sekci!
bloglovinfacebookfacebookfacebook

outfitAdela Chloe12 Comments