whatsoeverPh/ Zuzana Drachovska (for Iconiq.cz)
Wearing coat and both dresses by PBL, jewelry by Antipearle and shoes by Zuzana Serbak. _

"Well I've sure never seen Adela like this before.", Ema exclaimed while I've been slipping into a corset dress with frilly bottom and becoming ladylike.
Truth is, I don't really offer a great variety of styles on the blog, especially not the feminine spectrum I would say, as my style is oscillating somewhere between effortless woman or dressy man and great deal of monochromacy. This might be terribly boring to some but the good thing is there are always good variform projects along the way. And when it's slipping into a great local brand - PBL Prague - you don't mind putting on some colours, wedges and frills at all, whatsoever.

"Tak takhle jsem Adélu asi nikdy neviděla.", prohlásila Ema, když jsem se soukala do šatů s korzetem a nařasenou sukní.
Pravda je, že na blogu moc velkou rozmanitost stylů nenabízím, zejména ne těch vyloženě rafinovaně ženských, řekla bych. Sama osciluji spíše někde mezi ženskou nenuceností a pánským oblekem s velkou porcí jednobarevnosti. To pochopitelně může být pro některé extrémně nudné, takže díkybohu za různotvárné projekty a spolupráce, sem a tam. A když máte možnost obléknout se do skvělé tuzemské značky - PBL Prague - nezvyklé barvy, klíny a větší množství volánů není překážkou.
bloglovinfacebookfacebookfacebook