it's herePh/ Zuzana Drachovska
Wearing top by Filippa K (via GIRISSIMA.com), pants by Paul&Joe Sister (via GIRISSIMA.com), old scarf by H&M, bag by Parfois and leather sneakers by Converse. _

As in Christmas vibe. It's here! Don't you feel it? I don't get freaked out about the gifts (I always buy majority of them the last week before 24th anyway) or annoyed by the people, I simply enjoy all the little decorations and lights, the freezing nose and all those gingerbread flavours there are. I don't even care it seems to come earlier and earlier every year.
All those festive feelings all over me might have caused putting these green pants into my shopping cart and wearing them straight after. All I am missing is a burgundy cap and I think I would make a proper Christmas elf, wouldn't I?

Vánoční atmosféra. Je tu. Cítíte to? Vlastně nikdy nepanikařím kvůli dárkům (mám osvědčeno, že ty nejlepší steně obvykle najdu tak týden před Vánocemi) nebo kvůli návalům v obchodech, prostě si jednoduše užívám všechna ta malá světýlka a dekorace, červený nos a všechny ty perníčkové příchutě, které tohle období přináší. Pozastavovat se nad tím, že to přichází každý rok dřív a dřív už také nemá cenu, je potřeba si to prostě užívat.
Možná proto mi skončily tyhle zelené kalhoty v košíku a hned po dodání na mě. Jediné, co mi chybí k Vánoční dokonalosti, je vínová čepice, pak bych byla skvělý malý elf, co myslíte?
bloglovinfacebookfacebookfacebook

outfitAdela Chloe16 Comments