spotted / Emma Lindqvist for Lindex

Ph/ by me _

We are used to the huge exposure every collab between a designer and H&M has, we are slowly getting used to Topshop pulling up the cool names but what caught my eye recently and I had the urge to share right away is this: Emma Lindqvist, the winner of the Lindex Design Award on last year's Mercedes-Benz Stockholm Fashion Week, designed a capsule collection for Lindex, which will be sold online from the 27th of January.

The collection 'Tomorrow' features 10 reworked pieces from her diploma collection and varies from colourful pixel patterns to more graphic, black and white themes. The starting point in Emma's work was screen printing and how themes can be composed by printing different colours on sheer layers, creating a three-dimensional depth. Wouldn't that be weird, if a pop-art enthusiast like me, wouldn't just love this? My personal favourites? The weirdo baby sweatshirt with collar and the blue top, with two sheer layers.

Will you be getting anything?

Na velkou reklamní smršť okolo každé designerské spolupráce s H&M jsme si už zvykli, pomalu se k našim uším začínají dostávat i skvělá jména spolupracující s Topshopem, ale co mě aktuálně šíleně zaujalo, a potřebovala jsem se o to hned podělit, je tohle: Emma Lindqvist, švédská designerka a vítězka Lindex Design Award na loňském Mercedes-Benz fashion weeku ve Stockholmu, spojila po výhře síly s Lindexem a navrhla pro něj limitovanou kolekci, která se bude prodávat pouze online, a to od 27. ledna.

Kolekce 'Tomorrow' obsahuje 10 mírně přepracovaných kousků z její diplomové práce a je namíchaná z motivů velkých barevných pixelů až po střídmější černo-bílou grafiku. Veškerou Emmy tvorbou prochází hlavně metoda sítotisku a jak se díky jeho skládání v různých barvách na průsvitné vrstvy mohou vytvářet nové trojrozměrné světy. A to by bylo divné, kdyby se to pop-artovému nadšenci, jako jsem já, nelíbilo. Moji favorité z kolekce? Mikina se stojáčkem a vyobrazující divné miminko a vrstvený modro-černo-bílý top.

Budete si také něco kupovat?

bloglovin
facebook
facebook
facebook