going outPh/ Zuzana Drachovska
Wearing jumpsuit by By Malene Birger (via Girissima.com), biker jacket by Topshop, fur stilletos by Mango, mirror clutch by Parfois, 'Pearl Swing' earrings by ASOS and 'Seahorse' ring by Antipearle. _

Going out in winter is a tad bit tricky. At least the dressing up part when, um, you're actually much happier home with wine in hand and your fuzzy socks on. The whole idea of getting into a teeny-tiny dress, black stockings and black boots doesn't do much for me so instead I go for the slightly altered semi-repeller. It's easy! Take the sexy impractical one-piece from your closet, wear it back to front (works with all those teeny tiny dresses of yours, too), enhance with some ankle cleavage and don't forget the big ass ring, as it works both as a conversation starter and/or a safety tool. Also, biker, biker, biker, officially my best (winter) party companion.

By the way, Girissima.com has prepared a little suprise for one of my lucky readers. By suscribing to their newsletter and liking their FB page, one of you can get picked and win a 200€ voucher to their webstore! Which can get you this gorgeous By Malene Birger piece too, by the way.

Večerní akce v zimě jsou trochu záludné. Respektive jejich dresscode, když jste ten typ člověka, co je nejradši v pátek večer doma, s vínem v ruce a chlupatými ponožkami na nohou. Představa mini šatiček, černých punčocháčů a teplých kozaček k tomu, mě dvakrát neláká, místo toho volím look trochu vylepšené semi-repeller(ky). A je to opravdu snadné! Stačí vzít tu sexy, totálně nepraktickou, kombinézku z vaší skříně, navléct ji naopak (což zásadně dělám i u těch mini šatiček, co mi do skříně záhadně zabloudily), vykompenzovat to trochou odhalených kotníků a rozhodně nezapomenout na obří prsten, který funguje jako dobré téma ke konverzaci a případně i jako boxer. A jasně, k tomu všemu křivák, můj oficiální párty společník s největší výdrží.

Mimochodem, tým Girissima.com pro vás překvapil menší překvapení. Zaregistrováním se k odběru novinek z jejich webu a lajknutím FB stránky, může jeden z vás vyhrát 200€ voucher na jejich e-shop! A pokud ještě nevlastníte žádnou nepraktickou kombinézku, můžete si pak vybrat třeba zrovna tuhle krásu od By Malene Birger!

TERMS & CONDITIONS:
- The winner will be announced 1 week after the post publication
- The winner has 2 weeks to claim the prize
- The voucher of 200€ on GIRISSIMA.COM products is valid for 2 months counting on the day the winner claim the prize
- Not valid in conjunction with other promotions and shipping does not apply
- Vouchers not redeemable for cash and not valid in previous purchased products (previous purchases are not eligible for these offers)

bloglovinfacebookfacebookfacebook