#MiibyMango experience

Vid/ by me, short entirely on Canon Legria Mini; music Gucci Dough by Kixnare
Ph/ Nicole Ehrenbergerova and SEAT official _

Barcelona has not only been an energy boost, it has also been an engaging experience. After having some uploading troubles, finally here comes the video diary of the two days for you. The purpose of the trip was to see the 080 Fashion days in Barcelona start and to see the SEAT Mii by Mango revelation.
In the two days we had a chance to see the lovely Alessandra Ambrosio and (maybe even a bit more) gorgeous Jon Kortajarena rock the Mango SS14 catwalk in flouncy wide whites and nudes plus some denim basics, all joint together by elements from the men's closet. It has already been a tradition for Mango, but damn, the location has been truly spectacular! The after-party too, taking place in El Born. The goal was clear - revealing the mystery of #miibymango. By joining forces, Mango and SEAT have created a small urban car, with design and style at it's heart. It presents the typical Mango colour combination, nice round shapes and accessories just right for any fashionista in the city - a make-up bag and a shoe bag for an extra pair.
At the worskhop the second day, we had a chance to learn all about the process and coming up with the design of a car (2 years of preparation!) and to get creative while creating our own bags. Great news? Now it's your turn! By joining the contest and uploading your designs, one of you might win their very own Mii by Mango or one of the €500 vouchers to shop the collection! Competition ends March 4th, so don't hesitate to participate!

Barcelona nebyla jenom dobitím baterek, ale hlavně další skvělou zkušeností. Po trablatech s nahráváním tu pro vás konečně mám video deníček z dvou úžasných dnů. Důvodem výletu bylo nejenom zahájení Barcelonských 080 Fashion days, ale hlavně odhalení SEATu Mii by Mango.
Během dvou dnů jsme měli možnost vidět krásnou Alessandru Ambrosio a (možná ještě krásnějšího) Jona Kortajarena otevírající Mango SS14 přehlídku v kolekci plné širších střihů v elegantní bílé a tělové s velkým množstvím pánských prvků. Co mě však zaujalo nejvíce, a pro značku už je to tradicí, byly ohromující prostory. Molo uprostřed ruin El Bornu, krása. Podobně na tom byla i afterparty, kde byl cíl jasný - odhalit tajemství #miibymango. Spojením sil vytvořilo Mango and SEAT malé městské autíčko, které jde v ruku v ruce se stylem a designem. Je v typické Mango barevné kombinaci, elegantně zaoblené a doplňky - kosmetická taštička a jedna větší na náhradní pár bot - přímo křičí fashionista ve městě.
Právě vlastní návrhy kosmetických taštiček jsme si mohli vytvořit během druhého dne, kdy jsme se dozvěděli i vše o procesu navrhování takového auta, od A-Z. A teď dobrá zpráva - navrhovat můžete i by! Nahráním svých návrhů se můžete zúčastnit soutěže o SEAT Mii či o jednu z poukázek na nakupování v Mangu v hodnotě €500! Soutěž končí 4. března, tak si pospěšte a určitě neváhejte!

SHOP MY CLOSET!

bloglovinfacebookfacebookfacebook