Spotted / Denim momentum

denim1.jpg

Ph/ Barbora Bydzovska
All clothes from 'Pass it on' collection by Hana Prchalova.
_

EN: Each season there is a wave of new trends, most of which are motives digged out from the archives just to make a quick spin and then lay to rest for another 20 years again. But there are moments, when there's a sudden boom around a something timeless. Like a material that has been with us for centuries (since the 17th!) and is surely here to stay. That's right, denim is in the spotlight right and it can't be ignored. This year it's all about the denim momentum.

And I see it everywhere. Don't you? I'm not sure whether it's because it really is, or because I am affected by my current residency, popularizer of denim and jeans - California - but I feel like it is in every editorial that pops up at me. Don't get the wrong idea though, I don't mind at all, because it is totally up my alley. 
Long gone are the super slim jeans. The 2015 denim is laid-back, grunge, references to work uniforms and foremost huge. It's deconstructed, like Vetements (whose designer Demna Gvasalia is in under a rather big spotlight too, isn't he?), raw, just like Marques ' Almeida, bleached, like Ashley Rowe, and big and wide, just like 69.

But it is not just the outside world responding. Large amount of qualite and trendy collections are to be seen on Czech scene as we speak. I surely don't have to introduce Czech denim queens - Radka Sirkova and Anna Tuskova from CHATTY  (and their wonderful SS16, that I can't stop looking at) - or Jakub Polanka, whose use of denim is frequent aswell.
Few student names pop up, too. Recently presented collection of Monika Krobova, recent graduate of the AAAD in Prague, and her mastered patchwork ensembles called 'Cut Outs' are a great lead. "Integration of decorations into garments has become the primary goal of this collection. Decoration - signs (...) develop a dialogue that oscillates between having practical function yet being “only” a designer's invention." Her blues, whites and reds finely give off a contemporary minimalistic feel and they haunt me in the best possible way. Up-and-coming sweetheart Jan Cerny, student of the University of Tomas Bata in Zlin, and Jakub Polanka's former intern, likes to play with interpretations of various uniforms and their practicalities, too. His SS16 collection is full of work/prison wear motives, thought-through assymmetry and meaningful visible "imperfections" (such as visible size note of each garment) that touch your heart. Pun intented. Joining the oversized fan club is young Hana Prchalova with her collection 'Pass it on', combining all of the modern approach mentioned above mixed with a dip of childhood memories - her pieces are frayed, voluminous and among all liberating and playful.

And what about you? Are you loving the denim momentum? 

CZ: Každou sezónu se rodí nové trendy, které většinou navazují na motivy (znovu)objevené v archivech, jen aby se na chvilku předvedly a hned zase pokojně ulehly na dalších 20 let. Ale jsou i momenty, kdy se boom vytvoří kolem něčeho zcela nadčasového. Třeba materiálu, který je s námi už celou věčnost (tedy konkrétněji od 17. století) a určitě ještě hodně dlouho bude. Přesně tak, mluvím o denimu, který je teď středem pozornosti a nedá se přehlédnout. Letošní rok je ve znamení džínoviny.

Přijde mi, že denim je najednou všude. Nemyslíte? Možná je to tím, že opravdu je, nebo že jsem ovlivněna tím, že jsem v prostředí, kde se denim zpopularizoval, tedy na západě ve slunné Kalifornii, ale dá se říct, že na mě vyskakuje v každém druhém editorialu. Nicméně nemyslete si, nikterak mi to nevadí! Naopak. Tahle nová forma je totiž naprosto podle mého gusta.
Pryč jsou příliš upnuté slim džíny. Denim roku 2015 je uvolněný, tak trochu grunge, připomíná svůj historický vývoj díky prvkům z uniforem a je po všech stránkách naddimenzovaný. Je dekonstruovaný, například jako značka Vetements (jejíž designer Demna Gvasalia je teď také docela v centru pozornosti, že?), roztřepený a otrhaný, jako Marques ' Almeidavyšisovaný, jako u Ashley Rowe, a obrovitánský, jako u značky 69.

Ale není to jen okolní svět, který na tuto vlnu nových stylů a střihů naskakuje. I na české scéně je plno kvalitních a trendy denimových kolekcí a je opravdu z čeho vybírat. České královny džínoviny - Radku Sirkovou a Aničku Tuškovou z CHATTY - asi nemusím (už zase) představovat, stejně jako Kubu Polanku, který po denimu ve svých kolekcích také sahá často.
Vyskakuje mi na mysl také několik studentských jmen. Nedávno odprezentovaná kolekce Moniky Krobo, čerstvé absolventky z UMPRUM, plná perfektně zpracovaných patchworků zvaná 'Cut Outs' je v čele. "Integrace významového dekoru s oděvem je hlavním tématem kolekce. Obecně zacházím s dekorem v situacích, kde má dekor estetický a funkční význam a strukturálně vede jakýsi dialog, který balancuje na hraně s ještě významovým užití a zároveň s “pouhou” designérskou invencí." Její podání jde moderním minimalistickým směrem a její modro-bílo-červená kolekce mě honí ve snech, v tom nejlepším slova smyslu. Nadějný a nejmilejší Jan Černý, student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Polankův bývalý stážista, si s interpretací různých uniforem a jejich zásad je také blízký. Jeho kolekce SS16 plná motivů pracovních i vězeňských oděvů, promyšlené asymetrie a úmyslných viditelných "nedokonalostí" (jako třeba viditelné číslo velikosti zvenku každého kousku), u kterých se chytíte za srdce. Mrk mrk. Do fanclubu nadměrných střihů se přidává také mladá Hana Prchalová s její kolekcí 'Pass it on', která kombinuje všechny moderní tendence, zmiňované na začátku článku, s příjemnými vzpomínkami z mládí. Její kousky jsou roztřepené, unisexově objemné a nadevšechno hravé a svěží. 

Tak co, také jste si zamilovali letošní momentum denimu?

12189213_996449893752958_3745618512679920559_o.jpg

Ph/ Alexander Bel
All clothes SS16 collection by Jan Cerny Wear.

localAdela ChloeComment