Superstar

Ph/ by me
From left to right: Superstar 'Pharrell Supershell' by Adidas (via Footshop.cz), '80s metal toe' by Adidas, 'Foundation' by Adidas, 'Rize' by Adidas (via Zoot.cz).
_

EN: Born in the 1969 and still fresh and modern until this day, it's no wonder the Superstar by Adidas is my favourite kind of shoe. I got my first pair when I was 14 and wore it with wide jeans, graphic Ts and a cap and I felt as hip-hop as ever.

The caps and graphic tees (thankfully) didn't stay, the wide jeans might (oversized denim is having it's momentum, after all) but the iconic shell-toe is still on the top of my shoe list, as I currently have 9 pairs at home and still counting. They're super(star) easy to pair down with anything, they last long and each year they bring a collaboration I'd buy off as a whole, if I could. At the moment I have butterflies in my stomach when I see the 'Rize' model and I am still on the search for a pastel pair (ideally in pink, baby blue or lilac) from last year's collab with Pharrell.

What are your favourite shoes?

CZ: Narodily se v roce 1969 a do dnešního dne jsou, v skoro nezměněné podobě, pořád moderní a cool. Není divu, že jsou Superstar(ky) od Adidasu mým nejoblíbenějším párem bot vůbec. Svůj první jsem si koupila ve 14 a nosila jsem je tehdy se širokýma džínama, křiklavě potištěným tričkem a s kšiltovkou dozadu, a připadala si totálně hip-hop.

Potištěná trička ani kšiltovka dozadu mi (naštěstí) nezůstaly, džíny v podstatě i jo (přeci jen teď denim zažívá svůj moment, že ano), ale Superstarky mi vydržely a jsem si jistá, že ještě dlouho vydrží, protože jsou pro mě číslem 1 v botníku. Momentálně mám 9 párů (které si různě popůjčováváme v rodině - malé nohy FTW!) a je pravděpodobné, že ještě budou přibývat. Opravdu jdou totiž ke všemu, oproti konkurentům dlouho vydrží a rok co rok navíc přichází s limitkami, které bych vždy nejradši rovnou vykoupila. Momentálně mám motýlky v břiše z modelu 'Rize' a tak nějak stále hledám světlý pastelový pár (ideálně v růžové, modrounké nebo lila) z kolaborace s Pharrellem z minulého roku. 

Co vy a vaše nejoblíbenější boty do nepohody?