Last minute

broad3.jpg

Ph/ Antonin Milata
Wearing cut-out dress by Topshop (Boutique), jeans by Win-Win love, sunglasses by Prada and 'Rize' sneakers by Adidas (via Zoot.cz)
_

EN: This week is all about getting to the places I've been planning to go to for AGES (well ok, about three months) but only got to go in my last week in LA before I had to Prague again. Totally last minute, totally typical for myself.
The very new Broad museum is a trending modern dream come true set in Downtown where I could probably spend AGES thinking and processing and wouldn't mind. Since the admission is free of charge, anybody is welcome to have a peek at Eli and Edythe Broad's (the philantrophists behind this incredible project) wide collection of contemporary art, visit the Yayoi Kusama infinity mirror room or simply to admire the great architecture (with parts from the Czech republic aswell), inside-out. Expect an overload of sneak peeks on my Instagram, sooner or later.

CZ: Tenhle týden se konečně dostávám k věcem a místům, které jsem chtěla udělat a vidět už před VĚKY VĚKŮ (dobře, tak tedy před cca. třemi měsíci), ale navštěvuji je až teď, v posledním týdnu v LA, než zase odletím do Prahy. Totálně last minute, totálně Mazánkovsky typické.
Zcela nové a stále populárnější Broad museum je skoro jako splněný moderní sen postavený uprostřed Downtownu, kde bych klidně trávila VĚKY VĚKŮ jen tak. Díky vstupu zadarmo je vítán naprosto každý, a všichni si tak mohou prohlédnout obsáhlou kolekci moderního umění filantropů Eli a Edythe Broad, navštívit zrcadlovou místnost od Yayoi Kusamy nebo se zkrátka jen tak kochat architekturou (jenž je z části i z českých materiálů), venku i uvnitř. Buďte připravení na nálož fotek na mém Instagramu.

 
broad7.jpg
 
outfitAdela ChloeComment