On budget gift guide

EN: This weekend we lit up a third candle on the traditional advent wreath. And that means there’s a little over a week to go till Christmas. Wait… what? Really?!
(…) If you just had a tiny heart-attack like me, don’t worry. I knew this would come again (just like last year) so in advance I put together plenty of inspiration for proven working and on budget gift ideas to get for your beloved, most of which are ready to be bought online and save the time we don't really have...

Unless your friends / family members are a little like you and get perfectly happy with something that is simply prettaaayyyy and don't need a use for it, a good step to take, when buying gifts, is to either buy something personalized or damn practical. I love giving posters and stationery that fits the personality or has someone's initial on it. If you want to go local, make sure to visit Typoland. Their new collaboration with Karolina Strykova is amazeballs. If you feel like marble (because who doesn't!?) and have a chance to swing by Berlin, visit Voo store for some Playtype goodness and some local alcohol on top, because that's never a bad idea either.
Soft gifts, that rule ZOOT's campaign this season, are a traditional part of every Christmas eve and I think one should never miss a chance to gift a cute pair of socks (either funny ones, from Urbanlux, or trendy sporty ones, from Otto shop for example) or some warm accessories for winter under the Christmas tree.
Non-extravagant pieces for cosying up an interior are also gifts that are welcome, from my experience.  Good, low budget idea, is to visit H&M home when it has it's pre-season sales going on or to visit a Muji store for minimalistic interior accessories. If you want to stay local, shop at bisqit (because the team behind Shit Happens jewelry also makes perfect porcelain).
If you mostly like your gifts to be creative and/or keep them as personal as possible, go for your closest's favourite magazine or service subscription, or get them those tickets they didn't have time to buy in time but you sneakily had. That will make them smile for sure. Also, have you seen all the flight tickets' prices dropping like crazy this month?

Happy last-minute hunting!

CZ: Tenhle víkend jsme na adventním věnci zapálili třetí svíčku a to znamená, že do Vánoc zbývá něco málo přes týden. Počkat… cože? Vážně?!
(…) Jestli se vám na pár sekund taky trochu zastavilo srdce, nezoufejte. Mně bylo jasné, že se mi i tenhle rok podaří všechno nechat na poslední chvíli (podobně jako ten minulý), takže jsem si alespoň tipy na osvědčené a finančně nenáročné dárky dala dohromady včas a vy tuto inspiraci můžete využít taky, protože většina těchto produktů se dá najít online a člověk tak skvěle ušetří čas, kterého upřímně už moc není...

Jestliže vaši přátelé / členové rodiny nejsou tak úplně jako vy, tedy jim nestačí cokoliv co je pěkňoučkýýý, je dobrým postupem kupovat dárky, které jsou osobní nebo nějak personalizované anebo zkrátka sakra praktické. Docela ráda dávám papírnické potřeby nebo plakáty s iniciály obdarovaných. Pokud vás baví nakupovat lokálně, pak rozhodně omrkněte Typoland. Jejich aktuální spolupráce s Karolínou Strykovou je skvělá. Pokud raději saháte po mramoru, a máte tak náhodou se čas otočit v berlínském Voo store, skočte si pro krásy od Playtype. A navrch přihoďte stylovou láhev alkoholu, protože ta také nikdy neurazí.
Měkké dárky, které ovládly novou kampaň ZOOTu, jsou milou tradicí pod stromeček, proto by nikdo neměl opominout nákup ponožek (ať už roztomilých - třeba Happy Socks z Urbanluxu - nebo sportovních - skvělý výběr je na Otto shop) nebo čehokoliv teplého a pleteného na zimu. Navíc si u toho procvičíte svůj balící (ne)talent.
Neextravagantní, ale roztomilé doplňky do interiéru jsou dle mé zkušenosti také oblíbeným dárkem. Dobrý tip je zajít si v předvánočních slevách do H&M home nebo se pro kvalitní, ale levné, minimalistické doplňky zastavit v jakémkoliv Muji obchodě. Na porcelán z našeho trhu doporučuji jednoznačně bisqit, protože tým, co stojí za šperky Shit Happens, dělá i skvělé (a občas stejně vtipné) nádobí a doplňky.
Nejlepší dárky jsou nicméně ve finále zážitky a služby věnované na míru. Jestli znáte vašeho milovaného nejoblíbenější servis nebo časopis, věnujte mu předplatné. Anebo kupte lístky, které si neměl čas koupit. To vždy zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Mimochodem, viděli jste ty neuvěřitelně nízké ceny letenek, co v poslední době všude vyskakují?

Přeji šťastný last-minute lov!

UNDER 500CZK

 1) Socks by Lazy Oaf (via Woodies) / 2) necklace by Vero Moda (via Zoot) 3) ring holders by H&M home and Muji / 4) CC creme by Sephora / 5) Star Wars premiere DIY tickets / 6)  card holder by Jack Jones (via Zoot) / 7) jewelry or cosmetic holders by Muji / 8) postcards by Typoland / 9) light bulb by Helio Ferretti (via Zoot/ 10) lip gloss in the shape of Christmas tree decoration by Sephora / 11) vodka by Our/Berlin (via Voo Store/ 12) cleaning set by SneakerLab (via Freshlabels)

UNDER 1 000CZK

 13) 'Adilette' pool slides by Adidas / 14) beanie by HUF (via Woodies15) decorative chair 'Miniature' by House Doctor (via Nordic Day16) 'Le Voyageur' notebook by Le Expoir / 17) gold crown charm by Pandora / 18)  Steven Klein nailpolish  by NARS (via Sephora/ 19) USB cable by Native Union (via Woodies/ 20) marble house by Bloomingville (via Nordic Day21) SOFFA magazine (subscription via soffamag.com)

UNDER 1 500CZK

22) dress by WeMoto (via Woodies/ 23) 'Stella' sunglasses by Komono (via Freshlabels/ 24) multifunctional camera strap by AM.SQUARE /  25) hydrating creme by NARS / 26) leather iPhone case by Mujjo (via Woodies/ 27) porcelain mug by Shit Happens/bisqit / 28) wallet by Matt&Nat (via Zoot/ 29) blush by NARS (via Sephora/ 30) 'A' marble poster by Playtype (via Voo Store)