DIY / Charcoal soap

You will need:
• soap base - clear and/or shea butter
• activated charcoal
• silicone-based forms
• tea tree oil and/or scented essential oils
• skewer

Ph/ by me
_

EN: In LA, about two months ago, black cosmetics caught my eye every single time I passed by one. And it was often. All of sudden black products with activated charcoal seem to be everywhere. And I don't mind, because a) they look good in my bathroom and b) the great effects on my skin are convincing, too (removes impurities from the skin, absorbs oil, eliminates blackheads and acne + stimulates blood flow). Only the price tag wouldn't have to be so hefty. So what do you do? You DIY. And since I occasionally started with offline mornings for myself, the idea of my very own black beauty product was not far away - and cold processed soaps are the easiest thing ever.

CZ:  Asi před dvěma měsíci, ještě v LA, jsem si začala všímat černé kosmetiky. Produkty se živočišným uhlím se najednou objevily všude a mě okamžitě zaujaly. Za a) v koupelně vypadají krásně a za b) pozitivní účinky na pleť (odstraňuje nečistoty z kůže, absorbuje olej, odstraňuje černé tečky a akné + stimuluje krevní oběh) nebo bělost zubů také nejsou od věci. Jen ta cena by u většiny nemusela být tak přemrštěná. Takže co uděláte? DIY. A protože se mi zalíbila idea dělat si občas offline dopoledne jen pro sebe, netrvalo to dlouho, a vlastní černý výrobek jsem si udělala - protože malá mýdla z hmoty jsou tím nejjednodušším, na co narazíte. 

 
 

EN: You can easily get activated charcoal in any pharmacy. For the black marbled soaps I used a whole package, for the concrete/grey version just a half. You can use either clear soap base or a white shea butter one, which is better, if you have dry skin, because it's moisturizing and it has a nice soft smell.
Once you melt the base in boiling water or in microwave, separate into two portions, add activated charcoal powder to one half and quickly pour both black and white mixtures into your silicone forms. You can let the black liquid solidify first, and then add white, to create colour-block soap bars, or to create the marble effect, carefully mix the black and the white by creating swift swirls with a wooden skewer. It's all a matter of trial and error. If you prefer scented cosmetics, you can add tea tree oil or other essential oils to the mixture, before you pour it down into your form. I tried out peppermint and lavender and both smell great.
And some personalized tags and voilá - a perfect gift is born!

CZ: Živočišné uhlí snadno zakoupíte v každé lékarně. Na zcela černé mýdla jsem použila celé rozdrcené balení, na "betonová" šedivá jen půlku. Použít můžete buď průhlednou mýdlovou hmotu, kterou mají skoro v každých výtvarných potřebách, anebo bílou s bambuckým máslem, která je ideálnější pro suchý typ pleti, protože hydratuje a zároveň hezky jemně voní.
Jakmile roztavíte mýdlovou hmotu ve vodní lázni anebo v mikrovlnce, rozdělte ji do dvou sklenic, a do jedné půlky přidejte prášek ze živočišného uhlí. Důkladně promíchejte a co nejrychleji nalejte černou i bílou tekutinu do připravených formiček. Můžete napřed nalít černou hmotu, a nechat ji trochu ztuhnout, a až pak přidat vrstvu bílé, pro dvoubarevná mýdla, či vytvořit mramorový efekt opatrným promícháním barevpomocí tahů špejlí. Chce to pár pokusů, ale výsledek stojí za to! Pokud máte rádi voňavé výrobky, přidejte do směsi ještě tea tree oil anebo jiné esenciální oleje. Já použila mátovou i levandulovou esenci, a obě voněly skvěle.
Přidejte vlastní vytisknuté cedulky a voilá - máte perfektní dárek!

EN: And now I apologize to all my friends & family, and all our Airbnb guests, because from now on, you will all be getting soaps. It's a great and pretty relax and I'm only getting started.

CZ: A teď se omlouvám všem kamarádům, rodině a všem našim Airbnb hostům, protože odteď budete všichni dostávat mejdlíčka ke všem příležitostem. Je to skvělý a pěkný relax, a rozhodně jsem teprve začala...

DIYAdela Chloe6 Comments