Cosying up

Words and photos: Adela Mazankova
____
 

I miss the light in spring, I miss getting a glass of white wine outside near the river in summer and I can't wait for the white scenery to finally come in winter. Every autumn, I do. 
Yet I must admit there's something oddly beautiful about it. There are too many things happening at once but it feels more appropriate than ever to skip it all and enjoy the peaceful moments at home. Cosying up. That's my absolute favourite part of this oddly beautiful season.

 
 

Chybí mi světlo, jako je na jaře, chybí mi možnost dát si skleničku vína u řeky, jako v létě, a nemůžu se dočkat až bude Praha v bílém alespoň na chvilku, v zimě. Každý podzim. Ale stejně musím uznat, něco podivne hezkého na tomhle období je. Stále se kolem mě děje spousta věcí naráz, ale zrovna na podzim, si člověk bez výčitek může všechno odpustit a užít si co nejvíc pohody doma. Zachumlávání. Přesně proto mám ten podivně hezký podzim tak ráda.

 
 
IMG_1038.JPG
 
Sidetable by VEMZU, concrete bowl by Gravelli, socks by Yeah Bunny, T-shirt by Cheap Monday (all via VEMZU), 'Squalane' face oil by Onest.
____

P.S. Pokud byste si také chtěli oBjednat něco pěkného z nového e-shopu VEMZU, nezapomeňte na kód 'ADELACHLOE' –– získáte s ním 20% slevu na všechno!