A dash of red

Ph/ Aneta Benedict
Wearing cream colour base in 'Virgin Isle' by MAC on eyes and cheeks and nailpolish by Rimmel in 'Let's get nude' and 'One last tango'.
_

EN: I love every good reason to celebrate and would never miss a moment to feel festive, so I don't diss any of the holidays (and what they've become), quite the contrary, actually. And just like kitschy decorations suddenly make sense for Christmas, Valentine's day certainly asks for a dash of red. Even if you otherwise don't wear it ever.

So put on some fresh cheeks, provoking red eyeshadows and top it of with some playful nails, it's Valentine's day (and Sunday)! Have a good one!

CZ: Miluju oslavování jakéhokoliv druhu, takže jakékoliv svátky (i to, co z nich v dnešní době je) si nenechávám ujít, spíše naopak. A tak jako kýčovité dekorace najednou dávají smysl během Vánoc, den sv. Valentýna se neobejde bez špetky červené. I když jí jinak naprosto nikdy nenosíte.

Takže nasaďte svěží tvářičky, trochu provokativní červené oči nebo hravé nehty, a užijte si s nějakým valentýnkem krásnou neděli! 

 
 
beauty, tipsAdela ChloeComment