Mini stories / Berlin

berlin21.jpg

#MINISEEKING

Words: Adela Mazankova  Photos: Aneta Benedict, Jakub Marik

____
 

EN: As happy as I am currently being in Prague, in one place, surrounded by all the familiar, it’s feels good to take a little getaway, change air and get inspired every now and then. “Or every two months at least, please.”
It’s even better when you know you’re headed to a destination, that is currently packed with creatives / free souls and oh so good design.

Visiting the SEEK tradeshow and Berlin fashion week was a sure thing once Alex got to the designer list and I was glad I got Jakub to join me in my “let’s freeze in the wind and then get a good coffee” kind of tourism.
We did freeze a little and we got LOTS of good coffee, but we also got to see great tradeshows and new brands, even better fashion shows (Nobi Talai and their desert nomads stole my heart), do a photoshoot with Aneta you’ll soon see more of, get ramen (finally!), get drunk in a sweet shop turned Airbnb, do an obvious souvenir shopping at Voo store and top it off with a well curated exhibition about fast x slow fashion in Dresden on the way back. All accompanied by good people and stylish little Mini aka “let’s do this every two months at least, please”.

CZ: I když si to, být zase v Praze, na jednom místě a mezi vším známým, užívám naplno, občas je fajn odjet, změnit vzduch a načerpat inspiraci jinde. “Alespoň každé dva měsíce, prosím!”
Je to ještě lepší, když víte, že váš cíl je zrovna plný kreativců a opravdu skvělého designu.

Že mě SEEK a berlínský týden módy letos opět nemine bylo jasné hned v momentě, kdy Alex oznámila, že je jedním z vybraných designerů. A bylo skvělé, že se Jakub nechal přemluvit a přidal se k mému turismu alá “pojďme zmrznout ve větru a pak si dát super kávu”.
Ve větru jsme chvílemi docela mrzli, dobré kávy bylo až až, ale hlavně jsme viděli skvělé veletrhy a nové značky, ještě lepší módní přehlídky (Nobi Talai a její pouštní nomádi mě naprosto pohltili), nafotili editorial s Anetkou, dali si ramen, opili se v cukrárně, co je v zimě Airbnb, nakoupili suvenýrky ve Voo store a všechno završili edukativní a skvěle sestavenou výstavou o fast vs. slow fashion v Drážďanech, kterou mohu jen doporučit. Navíc nás doprovázel stylový Mini a super parta, takže ještě jednou: “Alespoň každé dva měsíce, prosím!”

berlin36.png
 
 
 
 
berlin32.png
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
berlin5.jpg