Spotted / Raw edge

edgy1.jpg
Words and photo: Adela Mazankova
Clothes: H&M and COS
____

EN: I am spotting a pattern in most of the collections popping up, one that I still like very much. A tale of a modern nomad. One, that is perhaps inspired by the desert walkers. Or safari tourists. Or my mum and dad in Laos thirty years ago? 
The combination of earthy colour theme and silk materials in contrast to linen and denim seems rather enjoyable for spring to me. And since these are my favourite pieces from the new H&M Studio SS16 collection (tomorrow in selected stores!) and COS spring collection, you can tell white still leads the way and I am definitely not done with the raw denim just yet… So hurry up, spring, we've got some edgy business for you!

CZ: V nových kolekcích vidím jasný motiv, který se mi stále tak líbí. Příběh moderního nomáda. S inspirací v pouštních poutnících. Nebo návštěvnících safari. Nebo snad v mojí mamce a taťkovi před třiceti lety v Laosu?
Kombinace zemitých tónů a kvalitních hedvábných a lněných materiálů ve spojení s denimem se mi na jaro opravdu zamlouvá. A protože tohle jsou dva moje nejoblíbenější kousky, z kolekce H&M Studio SS16 (už zítra ve vybraných obchodech!) a z COS jarní kolekce, je asi zřejmé, že bílá přeci jen vládne a že nezačištěných lemů stále nemám dost. Tak šup šup, jaro, čekáme tu na tebe!

spottedAdela Chloe3 Comments