Empowered

Ph/ Aneta Benedict
Special thanks to DEPO2015.
_

“We are designing for women who identify themselves outside of the mainstream
characteristics of lingerie. One of the core ideas of the label is to combine the delicate details
of lingerie and the relaxing feel of a piece of unisex underwear."


EN: Is your underwear drawer empowered enough? A question buzzing in the air and all the independent media I bump into. With Valentine's day just around the corner, the shops seem to be overflowing with transparent, lacey and body-shaping lingerie promotion. Yet I feel the shapes, forms and materials of underwear are shifting into something rather more comfortable and full-cover, for some time now. Have you seen the Marie Yat campaign? Nothing but #lovelove.

The current wave of underwear design is definitely gaining more and more popularity in response to the feminist brands arising hand-in-hand with the whole movement. Made by women for women, defying the constant objectification, supporting empowerment and body confidence. Non sexualised and designed to work around your body, not the other way around.
Doesn't that sound like the true purpose of an undergarment? Something that doesn't change you or suppresses you throughout the day, but makes you feel comfortable in your own skin without the unnecessary pressure of a male gaze? I think so.

If you still haven't, go for the current underwear brands instead of all the lace and frills, too.
Cypress label, Mary Young, Sloane & Tate, Negative underwear, Nude label... these are just a couple that share the ethos and modest (almost unisex) aesthetics described above, too.

P.S. There is nothing quite as empowering as stripping down for a photoshoot just when an excursion of 20 students comes into the freezing Depo...

CZ: Je váš šuplík se spodním prádlem dostatečně emancipovaný? To je otázka, která proplouvá vzduchem a snad všemi nezávislými časopisy, na které narážím. S dnem sv. Valentýna za rohem, kdy jsou skoro všechny výlohy zaplavené výraznými barvami, průsvitnými materiály a krajkou, se mi dostává na mysl snad ještě víc. Přitom změnu v materiálech a střizích spodního prádla už pociťuji docela dlouhou dobu. Na scénu přichází hlavně přirozené pohodlí a skromná jednoduchost. Viděli jste třeba kampaň Marie Yat? To je pro mě absolutně #lovelove.

Nová vlna prádla obzvlášť v posledních měsících nabývá na popularitě, hlavně díky stále vznikajícím feministickým značkám, které jdou ruku v ruce s celým hnutím. Toto prádlo je navrhované ženami pro ženy, je zcela proti konstantní objektifikaci ženského těla, podporuje emancipaci a zejména zdravý pocit sebevědomí. Nesnaží se sexualizovat a měnit vaše tělo, naopak, zcela se mu přizpůsobí.
A tak by to přeci mělo být se vším, obzvlášť s první vrstvou, kterou na sebe každý den oblečete. Copak se nechcete každý den cítit komfortně ve své kůži, a zcela při tom zapomenout na zbytečný tlak okolí a mužského pohledu? Ano? Tak právě.
Zkuste namísto kraječek, kostic a volánků něco jiného a uvidíte samy. 
Cypress label, Mary Young, Sloane & Tate, Negative underwear, Nude label... to je jen malá selekce podobně smýšlejících značek spodního prádla, které váš šuplík rozhodně posílí, a v jekém budete vypadat, ale i si připadat, naprosto skvěle.

P.S. Zároveň nic nedodá na sebevědomí tolik, jako když se překonáte, a v promrzlém Depu se necháte polonahá fotit i když zrovna na výstavu vejde skupinka 20 studentů...
 

             Bra by Mary Young , briefs by Cypress Label , watch by Apple .

             Bra by Mary Young, briefs by Cypress Label, watch by Apple.

 
 
                                      Bra top and briefs by by Cypress label ,  stockings and cardigan by H&M .

                                      Bra top and briefs by by Cypress labelstockings and cardigan by H&M.

 
Bra by Mary Young , briefs by Cypress label .

Bra by Mary Young, briefs by Cypress label.

Top and briefs by Sloane & Tate, sneakers by Reebok Classic .

Top and briefs by Sloane & Tate, sneakers by Reebok Classic.

 
T-shirt, bra and briefs by Cypress label .

T-shirt, bra and briefs by Cypress label.

 
Bra by Sloane & Tate , pants by Zara , vintage skinny scarf.

Bra by Sloane & Tate, pants by Zara, vintage skinny scarf.