Spring fling

Words and photo: Adela Mazankova
____
 

EN: Easy breezy air, first days with bare ankles and the urge to try something new… Spring is here! And apart from all the joys sunny days have, there's a couple of handy (not-)newbies and looks I fell for.

CZ: Svěží vzduch, první chvilky s holými kotníky a neustálá touha zkoušet něco nového… Jaro je tu! A mimo všechny ty radosti, co slunečné dny přináší, si užívám i pár šikovných (ne)novinek, do kterých jsem se zamilovala.

 
Hair soap by St. Territory
 

I am not 100% no poo (just) yet but I am 100% pro for any handmade organic product I can get my hands on and try out. This hair soap by Martina Matyasova is ideal for that wild grass effect - as she calls it - if you currently have no ocean for beach hair around you house.

Ještě 100% nejsem na no poo metě, ale 100% jsem pro jakýkoliv ručně výráběný organický produkt. Mýdlo na vlasy od Martiny Matyášové se hodí všem, co nemají za barákem oceán, ale zrovna by se jim hodilo mít rozdováděné vlasy. Efekt divoké trávy, tak tomu Martina říká.

 
Nailpolish in 'Let's get nude' by Rimmel 
and Radiant creamy concealer in 'Vanilla' by Nars (available in Sephora)
 

'Au natural' is a solid foundation for any season back and forth and these two are perfect for a 60 second touch-up before your date.

'Au natural' je nadčasovost a základ všeho a tyhle dva pomocníci vás hravě zachrání a doladí i jen 60 sekund před randem.

 
'Propolis' lip balm by ONEST and Advanced night repair by Estée Lauder
 

Brutally chapped lips and dry flakes on my skin are sadly my yearly reality, after every winter. My repair kit? Propolis ointment + oils, the superhero combo! My go to is the Advanced night repair and the travel sized option is with me on every flight.  Newly discovered, organic & Czech made brand ONEST and their soothing Propolis lip balm already made it to the top of my daily product list. 

Šíleně rozpraskané rty a malé suché šupinky na obličeji jsou bohužel po zimě má každoroční realita. Co s tím? Propolisová mast + olejíčky, super-kombinace! Takovou stálicí je Advanced night repair, který mám i v mini velikosti a je to povinná výbava do letadla. Nově objevená, organická & česky vyráběná, kosmetická značka ONEST má zase naprosto skvělý propolisový balzám na rty a už teď je mezi mými největšími oblíbenci pro každý den. 

 
tarlett Scarlet lipstick in 'True red' by Charlotte Olympia x MAC 
and 'Round round' sunglasses by Kaibosh
 

Rarely do I go out without my mascara on (blonde lashes are not a fancy thing) but spring mornings and farmers' markets somehow call for it. In that case, I put on the mysterious vibe, with some sleek sunglasses and a popping red lip. The Charlotte Olympia x MAC collection has "glamour for everyday" written all over it! 

Málokdy vycházím bez řasenky (blonďaté řasy nejsou jackpot), ale jarní rána a farmářské trhy k tomu tak nějak vybízejí. Pro pocit nahozenosti alespoň využívám služeb nějakých výrazných brýlí a v poslední době i výrazných rtů. "Glamour ve dne i v noci" kolekce Charlotte Olympia x MAC je na to geniální.