DIY / Fluffy monsters

Words and photo: Adela Mazankova
_____

You will need:
• elastic ribbon
• fluff
• hot glue gun
• thread and needle

 

EN: Being a bit introvert and having hard time finding new friends? Try wearing these fluffy monsters on your feet and it shall never be a problem again. They make people look, they make people smile and they make people turn around and talk to you. 

Apart from that and also being in the hype at the moment - thanks to a little collection Ms. Rihanna did for PUMA - these DIY eye-catchers are convenient finishers for any look and perhaps the best thing to bring on a holiday with limited carry-on weight. Why? They are detachable and can change the look of about any pair of shoes you take on with you. 2 in 1, anyone?
If you have spare 15 minutes before a meeting, here's what you do:
First off, decide which slippers / sneakers / slip-ons will serve as your main pair and measure the tape around them + cut about 1-2cm less. Do the same for the fluffy material by only copying the width of the upper sole of your shoe (I used a never-worn fluffy skirt but fluffy pillow cases or boas work really well, too) and instead of cutting shorter, add about 2cm on each side, so it's stretchable and covers your whole shoe after.
Wrinkle the fluffy material strip and glue to the elastic ribbon. After it dries, try stretching it to see whether the material hold on well. Then stitch both free ends of the ribbon together, slip on to your shoes and ta-da! Your fluffy monsters are alive, Dr. Frankenstein!

CZ: Máte problém si najít přátele, protože jste strašně introvertní? Zkuste na den nasadit tyhle chlupaté příšerky a nové známosti nebudou problémem. Každý si jich všimne, každý se nad nimi pousměje a většině to nedá, a jde se na ně zeptat.

Kromě skvělých bořičů ledů jsou momentálně také dost in - především díky jisté kolekci PUMA od Rihanny. A k tomu všemu jsou to nejlepší, co vás může potkat, pokud míříte na dovolenou s malým váhovým limitem. Jakto? Jsou totiž nasazovací a prakticky každý pár, který si vezmete s sebou, dokážou proměnit v něco zcela nového. 2 v 1, kdo je pro?
Jestliže máte circa 15 volných minut před schůzkou, vrhněte se na to:
Nejprve si vyberte, na který pár pantoflí / tenisek / slip-onů budete nasazovat a změřte si je celé dokola. Podle toho si ustřihněte délku gumy, ale nezapomeňte tak 1-2cm ubrat (lépe pak na botách drží). Podobně si odměřte jen vrchní část bot, abyste si nastřihli chlupatý materiál (já použila  nenošenou sukni, ale stejně poslouží chlupatý obal na polštář nebo klidně i boa), ale tentokrát naopak 2cm na každé straně přidejte, aby pak boty byly chlupaté po celé šířce.
Nakrabaťte chlupatý materiál a přilepte pomocí pistole ke gumě. Jen co lepidlo zaschne, vyzkoušejte gumu natáhnout, ať vidíte, kde případně lepidla přidat. Posléze pořádně přišijte oba konce gumy k sobě a… vaše chlupatá monstra jsou na světě, Dr. Frankensteine!

 
 
 
 
 
 
DIYAdela ChloeComment