Colour swap

Words: Adela Mazankova Photo: ok, sister
Hair: Toni & Guy Opletalova
_____
 

EN: The last time I went for colour, I still had one "never have I ever" in front of me. Bleaching my hair. So this time, when we got this idea of colour swapping before summer with Pauli, I knew I simply had to experience the whole process.

Everybody tells you what harm it does, what positives it has, how the hair feels totally different after, but how the colour stays in much longer… and you still keep wandering until you try it for yourself. And my "never have I ever" went straight to "now or never" and I got grey as a 24 year old.

And guess what - I loved it.

CZ: I když jsem minule odcházela s barvou před létem, pořád předemnou viselo jedno "zatím nikdy". Odbarvení. Takže tentokrát mi bylo jasné, že když jsme si před prázdninami rozhodli s Pauli změnit look, musela jsem do toho jít se vším všudy a zkrátka po hlavě.

Všichni vás od toho nejprve odradí, pak řeknou ať to vyzkoušíte, pak že to zničí vlasy, které působí uměle, ale "zas na druhou stranu ti ta barva konečně trochu vydrží". Takže vám nezbyde nic jiného, než si to prostě sama zkusit. "Teď, nebo nikdy". A tak jsem ve 24 letech zešedla.

A hádejte co - bylo to super.

 

 
 
 
 
 
 
Hair by   #toniguyopletalova    Adela's hair colour & cut by  Barbora Kolenata ,   Paulina's hair colour by  Eliska Siedekova   

Hair by #toniguyopletalova
Adela's hair colour & cut by Barbora Kolenata, Paulina's hair colour by Eliska Siedekova