Night stand

 

EN: If you'd ever peek into my bag to get a glimpse of my personality through "What's in your purse" story, I can assure you it would a great chaos and a mixture of all things ranging from a bunch of seaweed and 3Bit wrappers, tangled bracelets I will never wear again, a crumpled tissue, a pen that may or may not work, three to four pairs of sunglasses, loose raisin covered in white chocolate all the way to my Macbook air with more bruises than my knee from when I was 5. Not the most practical welter to carry around on a daily basis - I agree. 

Luckily, when it comes to my nightstand possessions - which I find as personality revealing and maybe even a little more intimate - I keep things concise and as essential as possible. This is my current selection of what I love to put on before I say good night (and fall asleep about 2mins later): the Propolis lipbalm by Onest, Měsíček oil by JaGaia and Advanced Night Repair Eye gel by Estée Lauder.

The lip balm, which I've praised already, is the best choice whenever I get blemishes, pimples, scratches or have a painful dry nose after a weeks cold - I apply to the little area and it speeds up the healing and all my scabs disappear in no time. The natural marigold oil doesn't smell too nice, but it also helps with healing and is leaving my skin nicely smooth and hydrated in the morning. The anti-aging eye gel is the one thing that works when I have puffy dry eyes and  have to wake up early in the morning looking fresh.

What's on your nigh stand? Let's get intimate!

CZ: Kdybyste se někdy chtěli podívat do mojí kabelky, abyste odhalili moji osobnost, nedoporučila bych to. Objevili byste asi jen chaos  a podivný mix všeho možného, od obalů od solených mořských řas a 3Bitek, přes zamotané náramky, které už si na sebe nikdy nevezmu, zmačkané kapesníky, taky propisku, která možná píše, možná ne, tři až čtyři páry slunečních brýlí, rozinku v bílé čokoládě na útěku až po Macbook Air, který je víc omlácený a poškrábaný, než já v 5ti letech. Není to nejvíc praktická zátež na každý den - no co.

Naštěstí, co se týká nočního stolku - který mi k odhalení něčí osobnosti přijde taky super, ne-li ještě lepší - jsem ve volbě mixu trochu střídmější. Toto je moje aktuální beauty trojka, kterou na střídačku používám před spaním: balzám na rty Propolis od Onest, olej Měsíček od JaGaia a Advanced Night Repair Eye gel od Estée Lauder.


Balzám na rty, který vůbec nepoužívám na rty, jsem už jednou vychvalovala, a pomáhá mi stále - kdykoliv mám podrážděný nos po rýmě, naskočí mi pupínek, rozškrábnu si stroupek atd., stačí namazat a do rána nebo druhého dne je vše pryč. Přírodní měsíčkový olej od kouzelné (jméno) sice moc (hezky) nevoní, ale také je velmi hojivý a vyhovuje mi na sušší pleť - po ránu ji mám krásně hebkou a hydratovanou. Co se týká gelu na oči, tak ten je jedna z mála věcí, která zachrání kombinaci nateklých očí z čoček a brzkého vstávání.

Co vy a váš noční stolek? Odhalte se!

 
beautyAdela ChloeComment