On my mind / 7

Wearing blazer by  Filip Jakab .

Wearing blazer by Filip Jakab.

01. Volumising shampoo by Aesop (via Ingredients), 02. 14k gold 'Baby A' bracelet by Antipearle, 03. Bra by Calvin Klein (via The Aesthet x Zoot), 04. Cleansing sponge by Konjac Sponge Company (via Ingredients), 05. Leather sneakers by Superga (via The Aesthet x Zoot), 06. T-shirt by Cheap Monday (via The Aesthet x Zoot)

_________

EN: My main focus for the last couple of months was - and still is - to gain focus. You know, follow things through but don't get too anxious if they necessarily don't work out or if I realize I don't want go through halfway in. Recently, I became enchanted by the Japanese wabi-sabi philosophy and acceptance. Acceptance of imperfection, transience and the fact that you can't truly ever start over with a clean slate in real life - and the true beauty of this. I guess it's okay to carry a few unfinished or "broken" things and projects on your back. You can build on them or turn them into something great eventually.

As of other, less philosophical, more physical, news from my current world:
- I am becoming widely obsessed with anything Aesop and all sorts of organic cleansing products, masks and serums. Good thing Ingredients e-shop is now officially up and running! (And good thing I got a new job.)
- Let's forget statement jewellery, teeny tiny is better and you don't have to take it off for bed. Antipearle Baby A 14k collection is coming and - just like me - you'll be wanting every teeny tiny bit of it.
- I always dreamed of having a job as a fashion buyer (without really having an accurate idea of buyer's actual tasks, of course). Thanks to Zoot, I became one for a day and I helped them pick the new Cheap Monday collection a couple of months back. And since it's now online, you can shop for The Aesthet & Cheap Monday collection or tell me what your favourite piece is. Or both!
- By only wearing somewhat boring jeans + T-shirt uniform lately, I become paralyzed when I think of MBPFW around the corner. What on Earth will I wear? I am in charge of Pařížská HB Shopping night this year so if you want to see the result of my last-minute panicky ensemble, be there.

And what's new on your mind?

_________

CZ: Největší položkou na mém wishlistu posledních pár měsíců bylo - a vlastně stále je - zlepšení vlastní soustředěnosti a určitého směřování. Zkrátka věci dotahovat anebo se nehroutit z toho, že dotáhnuté nejsou anebo že nemohou dopadnout tak, jak jsem si naplánovala. Naprosto mě okouzlila japonská filosofie wabi-sabi. Její příjetí nedokonalosti, pomíjivosti a přijetí faktu, že v reálném životě zkrátka nejde začít s čistým štítem - a je to normální. I na nedokonalých a nedokončených věcech a projektech, které si člověk táhne za sebou, se totiž dá stavět a právě z nich nakonec může vzniknout něco naprosto skvělého.

Poněkud více materialistické položky na wishlistu a současně novinky z mého života:
- Víc a víc mě začíná zajímat organická pečující kosmetika a víc a víc propadám čistícím produktům, maskám a všelijakým sérům. A také čemukoliv od Aesop. Ještěže Ingredients už spustili svůj e-shop! (A ještěže mám novou práci.)
- Zapomeňte na statement, pidi šperky jsou nyní mnohem víc in a navíc je nemusíte sundávat, když jdete do postele. Chystaná kolekce Antipearle 'Baby A' ze 14ti-karátového zlata je něco, co rozhodně budete - také - potřebovat.
- Vždy jsem snila o tom být fashion buyer, aniž bych doopravdy věděla, co všechno tato práce obnáší (a že je toho dost). Díky ZOOTu jsem se takovým nákupčím, či alespoň asistentem, na chvilku stala a před několika měsíci jsem jim pomohla vybrat novou Cheap Monday kolekci. Ta je teď online, takže můžete směle nakupovat! Tu: The Aesthet & Cheap Monday. Co je váš nejoblíbenější kousek?
- Protože v těchto teplotách nedokážu nosit nic jiného než tričko a cullottes nebo tričko a džíny, jsem v naprosté panice, když si uvědomím, jak blízko letošní MBPFW je. Co si proboha vezmu na sebe? Jestli chcete vidět, jak vypadá last-minute outfit v mém podání, schválně se přijďte podívat na Pařížská HB Shopping night, kterou mám na starost.

Co nového ve vaší hlavě?

Adela Chloe2 Comments