Social media minute / 3

21568534_1959985650935859_6083910196571144192_n.jpg
 
 
Snímek obrazovky 2017-11-12 v 18.18.29.png
 

Hit follow! –– @diet_prada
Instagram profile that has all the hype right now and it's absolutely deserved. Run by an anonymous fashion insider, this profile is calling out all the designer copycats. With absolutely no mercy but a whole lot of great humour and sarcasm. Great way to educate yourself , fashion crowd's must-follow!

Hit subscribe! –– Beyond Beauty
Documentary series by Grace Neutral for i-D and a mesmerizing take on the different perception of beauty and it's correlation with uniqueness and identity. Watch this to see how perfect means something entirely different to different cultures and individuals. Or maybe it doesn't exist at all? 

Hit listen! –– The Guilty Feminist
One of my favourite podcasts / comedy shows, handy anytime you need a good laugh or a cool girl perspective on any topic surrounding women in the world. Very hilarious, very educative and modern.

 
debGF-1020x685.jpg
 
 
 

Sledovat! –– @diet_prada
Instagram profil, o kterém se teď všude mluví. Zaslouženě! Anonymní fashion insider na něm totiž vyhlašuje všechny módní kopie, absolutně bez slitování, ale za to s pořádnou dávkou dobrého humoru (a sarkasmu). Skvělý způsob, jak se edukovat. Must-follow!

Odebírat! –– Beyond Beauty
Dokumentární série videí od Grace Neutral pro i-D magazín a překrásný průvodce tím, jak (odlišně) krásu vnímají různé kultury i samotní jedinci, a ukázka toho, že touha po dokonalosti i samotná dokonalost je tak subjektivní, až prakticky neexistuje.

Poslechnout si! –– The Guilty Feminist
Jeden z mých nejobíbenějších podcastů a soušasně stand up komedií je perfektní kdykoli chcete znát jiný úhel pohledu, ideálně ten nějaké cool girl, na cokoli týkajícího se ženského světa nebo se prostě chcete dobře pobavit i u vážných témat.