Paradoxes of a modern day woman

paradoxes
Words and photo: Adela Mazankova
Video: courtesy of Chanel
_______
 

In the light of recent events, the focus of everyone now should be on unity, celebration of each other's individuality and not letting the freedom to be different taken away. Because although we are all different from each other and we are all different everyday, we're also all human after all. And it's okay. 

The minute I got the first glance of new Chanel no. 5 fragrance campaign and the invitation to the press event, I knew I would love it. In the main role: A modern day woman, personifying the battle within all of us.

What is her world, you ask? Be sure you know her and you don't. It's safe to say it's a world full of paradoxes and a lot of "untaggable" emotions. World, that is hard to describe, yet all the brands are now trying to tap it more than ever. By picking a young heroine and upcoming star Lily-Rose Depp to their campaign of the new Chanel no. 5 L'Eau, Chanel did the perfect step of inviting the younger crowd and anyone, really, into their fresh new direction without stepping on any part of the classic heritage. 

She is the night and the day, vulnerable and invincible, artist and the muse, breaking and making... And we all know the strongest and fiercest women are always made of many things at once.

The new Chanel no. 5 L'Eau evokes light and fresh breeze. Something I personally never have enough of. For three years famous Olivier Polge has been developing a fragrance combining rose from the commune of Grasse, citrus like sun-drenched honey from the likes of lemon, mandarin and orange, and also a touch of cedar and white musk. The result? A refreshing new scent that will enchant your life.

Forget all you ever knew about the "classic" no. 5, this is a modern day woman and her paradoxes embodied in a crystal clear fragrance.

 
 
 
 
 

Po všech těch prapodivných zprávách a událostech posledních týdnů bychom se všichni měli soustředit především na sílu obyčejné lidskosti, sílu, která je v jednotě, a beze strachu při tom oslavovat individualitu, originalitu a vůbec svobodu, že můžeme být odlišní. Všichni jsme rozdílní, a všichni se měníme snad i každý den, ale současně jsme všichni stále "jen" lidé. V tom jsme spolu, konstantně, a to je přeci v pořádku.

Hned v první minutě, kdy jsem viděla kampaň k novému Chanel č. 5 a pozvánku na press event v Bratislavě, mi bylo jasné, že se naprosto zamiluji. V hlavní roli: Žena v moderní době a ta nekončící válka, kterou v sobě každá máme. Jak výstižné.

Žena v moderní době i moderní doba samotná. Znáte ji, i neznáte. Jaký je její svět? Rozhodně je plný paradoxů a slovně neuchopitelných emocí. Svět, který se velmi těžko popisuje, a přesto se o to všechny značky právě snaží více, než kdy dříve. Výběrem mladé hrdinky, vycházející herecké a modelingové hvězdy Lily-Rose Depp, do své kampaně módní dům Chanel udělal skvělý krok, a otevřel svoji značku nejen mladšímu publiku, ale i všem, které zajímá nový a čerstvý pohled na věc. Upřímný a tolik chytlavý.

Lily-Rose je nocí i dnem, zranitelná i neoblomná, umělkyně i múza, ničící i tvořící... A všichni moc dobře víme, že ty nejsilnější ženy v sobě mají vždy hned několik světů naráz.

Nový Chanel no. 5 L'Eau mi evokuje ranní světlo a čerstvý vánek. A toho osobně nikdy nemám dost. Známý parfumér Olivier Polge nový parfém vyvíjel tři roky a vznikla úžasná kombinace. V hlavní roli příjemný pudr a sladké růže z Grasse, svěží citrusy, ylang-ylang a jasmín. To vše navíc dokonale doplňuje santalové dřevo.

Zapomeňte na "klasickou pětku", tohle jsou paradoxy moderní ženy i doby, zvěčněné v křišťálově čisté vůni.

 
 
 
 
*Thank you Chanel, for showing me to the world of beautiful paradoxes and the two wonderful days in Bratislava.
life, beautyAdela Chloe1 Comment