When in Leipzig

 

While I consider myself a frequent, therefore quite skilled, fantasy creator, future planning is a no-go. In my head, yes. In reality? Absolutely not. Precisely why all my trips, vacations and getaways simply happen. Which is why we're lucky to be living in 2017 and it's very convenient to be located in the heart of Europe – jackpot for this kind of personality, really. And sometimes all it takes is a two hour drive.

Leipzig has become the talk of the past years, many calling it the "new Berlin" or "Hypezig" even. I always love to discover if the true vibe behind the hype, so off we went.

And although Berlin comparison seems a little bit off (why do we keep comparing anyway?), there is certainly something about Leipzig, that is totally worth seeing and getting soaked in. At least for a long weekend.

Fantazii mám sice bohatou, ale zatímco "plánování" ve snech mi jde na jedničku, plánování a jakýkoliv time management v reálném životě mi dost často uniká. Přesně proto jsou veškeré moje výlety a dovolené hodně spontánním rozhodnutím. Díkybohu, že žijeme v roce 2017, a ještě navíc v centru Evropy – to se při náhlé potřebě nové inspirace hodně hodí. A občas se k ní dostanete za dvě hodinky autem.

O Lipsku se v posledních letech píše i mluví docela dost. Někteří o něm říkají, že je "novým Berlínem" jiní z něj dokonce dělají "Hypezig", proto jsem byla dost zvědavá, jestli má nejen "hype", ale také "vibe".

Potřeba neustále všechna města srovnávat s Berlínem mě moc nebaví (proč vlastně?), ale něco v sobě tohle město určitě má a stojí za to ho vidět. Alespoň na prodloužený víkend.

 

Read my full guide to Leipzig on VOGUE.cz

Words and photos by Adela Mazankova