local / support Chatty

 photo local_chatty2.png

There are many projects mapping the local fashion scene, uppermost the established ones such as Fashion MAP doing a great job reporting on all the collections and all sorts of events with the emphasis on sustainable fashion, or Check Czech Fashion with their recently launched video series, featuring Q&A with the local designers. Which got me thinking how much more I wanted to get involved this year. I planned to continue with the Stop by series focusing on central Europe, go on with the "How wearable is Czech fashion?" project, visit at least 3 fashion weeks with Zuzka, start little alongside projects to the blog... Instead, I got into a little fight for immunity and I got completely bamboozled by the amount of school work this past year, wishing for it all to end soon and gain energy and enthusiasm back with all these things, that may take as much time but keep me way way more motivated.

To start leading up to it, I decided to feature little local news that catch my attention, then and there. At this moment, you can support Chatty by donating / buying one of their pieces from the HitHit limited collection and help them make their way to the Premium tradeshow happening this summer in Berlin. The truth is, there is no real fashion buyer business at our scene to develop and grow to and I am sure Chatty is exactly at the point to go big on the bigger market now. Want to make it happen for them? Every hundred counts (so forget the caramel macchiato today)! There are 16 days left. And this scarf is just amazing.

Online projektů soustředících se na módu a zejména tu lokální vzniklo a vzniká mnoho, vypíchnout mohu třeba dva již dobře zaběhlé: Fashion MAP, která skvěle mapuje všechny novinky, akce a kolekce na tuzemském módním trhu a projekt Check Czech Fashion, který nedávno odstartoval sérii videí se zpovědmi českých návrhářů. Trochu mě to navedlo zpátky k mému původnímu plánu se tento rok mnohem víc zajímat a účastnit (nejenom) lokální módní scény. Chtěla jsem naplno rozjet rubriku Stop by po střední Evropě, pokračovat s projektem "Jak sluší česká móda?", objet alespoň 2-3 fashion weeky se Zuzkou, konečně začít přetvářet projekty spojené s blogem z plánů na papíře v realitu... Místo toho mi začal menší boj s imunitou a v posledních pár měsících mě navíc převálcovala škola. Už si nepřeju nic jiného, než aby to bylo za mou - ať už to dopadne jakkoliv - abych se zase mohla trochu dobít něčím, co mě baví mnohem více a mnohem mnohem více motivuje.

Abych se ale dostala k tomu, oč tu dnes běží. Čas od času chci začít zmiňovat novinky z našeho malého módního rybníčku, které mě zrovna zaujaly. Momentálně chci upozornit na to, že máte možnost pomoci značce Chatty pomocí příspěvku / nákupu jednoho kousku z jejich limitované kolekce pro HitHit a poslat je tak na Premium veletrh do Berlína. U nás není možnost se po dosáhnutí nějakého bodu zcela tržně vyvíjet a získavat další nákupčí (protože tu zkrátka a jednoduše nejsou) a myslím, že Chatty je nyní přesně v té fázi, kdy má šanci a chce to rozjet ve velkém na trhu mnohem větším. Pomůžete jim k tomu? Počítá se každá stovka a zbývá už jen 16 dní (tak prostě dneska oželte to caramel macchiato)! Pomoci můžete třeba i koupí tohohle skvělého šátku.

_

Other local loves:

[rps category_ids="254"]