on my mind / 5

01. gold hair barrette by ASOS, 02. basic soft bra by & Other stories, 03. porcelain ring by Shit Happens, 04. jersey dress by Zara, 05. 'Aubrey' leather ankle boots by Isabel Marant, 06. 'Grumpy Cat' greeting card by Ohh Dear, 07. leather drawstring backpack by ASOS, 08. red Lipmis by MAC Pro, 09. 'Läder' watch gold-plated watch Larsson & Jennings. _

Fall is officially here in less than a week and after seeing a bazillion of fashion shows (real AND photographed - thumbs up to this gorgeousness) and a (window) shopping marathon in Copenhagen, all I truly want is to do nothing with something very very basic on, no more no less. This oversized jumper would work just fine while munching down some popcorn and watching House of Cards. Or with the perfect booties and a touch of gold and a red lip for the occasional evening outing. But maybe just the TV series and my sofa please.

Podzim je tu oficiálně za necelý týden a po shlédnutí asi bambiliardy přehlídek (naživo i zprostředkovaně - potlesk pro tuhle krásu) a vykoukání téměř všech výloh v Kodani mám všeho dost a jediné, co opravdu chci, je nicnedělání a při tom něco velmi velmi jednoduchého na sobě, nic víc, nic míň. Perfektní je tahle dlouhatánská mikina, která se hodí jak na sledování House of Cards s popcornem v ruce, tak v kombinaci se správnými kozačkami, špetkou zlata a červenou pusou na příležitostní večírkování po městě. Ale možná radši zůstanu u toho seriálu.

bloglovin
facebook
facebook
facebook