spotted / Marques ' Almeida x Topshop

Ph/ by me

_

Topshop likes to bring young British(-taught) blood to the table and I like them doing so, so after having an (ongoing) J.W. Anderson craze, I am excited about the new collaboration they came up with - Marques'Almeida x Topshop. This young duo, Marta & Paulo, starting fresh from Central Saint Martins just in 2011, are already referred to as frayed and oversized denim gods. And you know how much I love a piece of that. After succeeding and charming the buyers of Opening Ceremony, it's safe to say they are loved by the hip fashion crowd and I, like the rest of the fresh, effortless and laid-back attitude lovers, am ready to bring up that 90s kid in me with raw denim, silk and leather.

My absolute favourite from the whole collection is this leather skirt and from the pieces available in Prague it would have to be the white frayed vest and that shift dress. Super simple, still edgy.

Topshop si ke spolupráci vždy umí přizvat tu správnou mladou krev, které totálně fandím, takže po (stáletrvající) lásce k J.W. Andersonovi přichází moje nadšení z jejich nového projektu: Marques'Almeida x Topshop. Mladičký pár, Marta & Paulo, kteří značku odstartovali hned po vystudování na Central Saint Martins v 2011, si už teď vysloužili označení králů roztřepeného a roztrhaného denimu. A sami víte, že zrovna takhle džínovinu miluju. Po velkém úspěchu a okouzlených nákupčích z Opening Ceremony bylo jasné, že si získají módní dav, stejně jako všechny, co milují svěží a uvolněný přístup, 90tá léta a základ z raw hedvábí, kůže a džínoviny - včetně mě.

Mů největší favorit z celé kolekce je určitě tahle kožená sukně a z kousků dostupných v Praze rozhodně bílý roztřepený top a tyhle šaty. Jednoduché a stejně cool.

!function(d,s,id){var e, p = /^http:/.test(d.location) ? 'http' : 'https';if(!d.getElementById(id)) {e = d.createElement(s);e.id = id;e.src = p + '://' + 'widgets.rewardstyle.com' + '/js/shopthepost.js';d.body.appendChild(e);}if(typeof window.__stp === 'object') if(d.readyState === 'complete') {window.__stp.init();}}(document, 'script', 'shopthepost-script');

JavaScript is currently disabled in this browser. Reactivate it to view this content.

SHOP MY CLOSET!

bloglovin
facebook
facebook
facebook