trip to Slovakia

BA

i bring to you a random mix of photos from our 3 day trip to Slovakia, a little fotoreport. the weather suprised us (pleasantly) - it was sunny till the last day and i was happy i didn't have to take on the trenchcoats i had in my suitcase. let's hope summer is back at least for a while now.

now sit back and enjoy the photos of (not only) great locations we had a chance to see.

přináším vám mix fotek z našeho třídenního výletu na Slovensko, malou fotoreportáž. překvapilo nás (mile) počasí - až do posledního dne bylo slunečno a horko a já byla ráda, že nemusím z kufru vytahovat ty trenčkoty, co jsem s sebou měla. doufejme, že léto je zase na chvilku zpátky.

teď si pohodlně sedněte a užijte si fotky (nejenom) nádherných míst, které jsme měli možnost vidět.

BA

making some more DIY bracelets on the road

BA
BA

the beautiful castle of Bratislava

BA

and the view from castle

BA

i'd say Slovak women have a better taste and more bravery than our women when it comes to fashion. during the two days i also saw many colourful boots and i need some right now!

BA
BA
BA
BA
BA

i love matching couples!

BA

emergency change of shoes

BA
BA
BA

the perfect Eurovea that instantly gives you holiday feeling

BA
BA

lunch at Primi lounge&restaurant

BA
BA

and the relax afterwards

BA

the house we stayed in (Miloslavov)

BA
BA
BA
BA
BA

starting the next day at also gorgeous River park including Kempinski hotel and River gallery

BA

i did a little shopping in Eurovea gallery after i found out that Slovakia has got PUPA, my childhood cosmetics brand!

BA
BA

after a Warhol exhibition in the city we visited Čunovo and it's fantastic Danubiana gallery, right on an island in the river Danube

BA
BA
BA
BA
BA
BA
BA
BA
BA

totally tired after all the walking

BA
BA
BA

in the evening, after all the galleries and a delicious dinner in Paparazzi restaurant, we visited some bars to see the city in night aswell. we went to Sky Bar, where (except the drinks) i loved the views and the fact, that it's much more cosy than Cloud 9 here in Prague. afterwards we went to Barrock, a rock bar with even greater atmosphere.

večer jsme, po všech galeriích a výborné večeři v Paparazzi restauraci, vyrazili po barech, okouknout město také v noci. byli jsme ve Sky baru, kde se mi (kromě drinků) líbil krásný výhled a fakt, že je to tam mnohem útulnější, než v Cloudu 9 tady v Praze. poté jsme se vydali do Barrocku, rockovějšího baru, kde byla atmosféra ještě lepší.

we spent our last day shopping in Parndorf designer outlet which is less than hour away from BA. i didn't buy much (skirt & sweater from MNG and a pink sweater from Ralph Lauren) but i know i have to come back for those colourful Burberry clutches and scarfs.

poslední den jsme strávili nakupováním v značkovém outletu v Parndorfu , který je méně jak hodinu od BA. moc jsem si nekoupila (sukni & svetr z MNG a růžový svetr Ralph Lauren), ale vím, že se musím vrátit pro ta nádherná barevná psaníčka a šátky Burberry.

i hope you like the photos and thanks to everyone, that sent me tips on where to go in the city. i appreciate that a lot!

doufám, že se vám fotky líbí a chci poděkovat všem, co mi poslali tipy kam ve městě jít. moc si toho vážím!

_

Lots more traveling tips:

[rps category_ids="12"]