on the goPh/ by me
'Studio sculpt' defining powder by MAC, creamy concealer by Bobbi Brown, BB cream by Dior, dry skin hand cream by L'Occitane, 'Love' perfume by Chloé, 'Gimme Brow' gel by Benefit, 'Pro-prime' base by NARS, headache relief balm by Anatomicals, 'Thirsty mud' hydrating treatment masque by Glamglow, lipstick in 'Jungle red' by NARS and 'Better than sex' mascara by Too Faced. _

The smaller the better is what I live by (okay, maybe not all of the time) being 5.3" doesn't give much option so even with beauty products I think it's the best to have the sample versions of your all time favourites or even the newbies, you're just trying out. Especially when you need little helpers on the go, which, let's be honest, is always. We're in constant rush, aren't we? These are the ones I have tested and love, the ones that fit in a handbag plus, if necessary, a plastic bag a 1l in total.

Čím menší, tím šikovnější to je moje motto když měříte 159cm, nemáte moc na výběr a platí to i pro kosmetiku. Je skvělé si od oblíbených produktů pořídit i sample a mini verze, skvěle se hodí, když zrovna někde poletujete. Což je v dnešní době skoro pořád, no ne? Tohle jsou moji otestovaní malí pomocníčci nebo novinky, co zrovna zkouším, které se bez problémů vejdou do kabelky ANEBO do 1l plastového pytlíčku.

Studio sculpt defining powder by MAC
What a genius sheer coverage and sculpted look this powder gives off. Plus, it's the only powder ever, than can fall from 9 ft. and won't smash into bazillion pieces. Tested several times!
Skvělý skvělý skvělý průsvitný pudr, který skryje co má i zdůrazní co má. Navíc je to jediný pudr, který spadne třeba z 3 metrů a stejně se nerozsype. Testováno několikrát.

Creamy concealer by Bobbi Brown
Not a newbie on this blog, this creamy concealer is perfect for tired eyes and occasional redness in face. The package lasts a lifetime (or so it seems to me to this day).
Na tomhle blogu žádná novinka, krémový korektor, který je skvělý na unavené oči nebo tu a tam zarudnutí v obličeji. Tohle baleníčko vám navíc vydrží roky a roky (aspoň mi to tak zatím připadá).

BB cream by Dior
Just a recent addition, but so far so good. I always opt for BB creams when I am in warmer places of the globe.
Nedávný přírůstek do sbírky, ale zatím mě baví. BB krémy volím vždy, když jsem v teplejší části zeměkoule.

Dry skin hand cream by L'Occitane
A classic on the market, great on all those long flights and rides. Your hands will thank you and so will your travel companions, because it smells ah-mazing.
Naprostá klasika na trhu, vaše ruce vám na dlouhých letech a cestách budou děkovat. I spolucestující, protože voní nááádherně.

Love perfume by Chloé
Something every girl should have in her purse. A perfume from her favourite brand.
To zná snad každá dívka. V kabelce by nikdy neměl chybět parfém oblíbené značky.

Gimme Brow gel by Benefit
How could I ever live without this before?! The quickest, most natural and easy set up for any eyebrows, you won't get enough of this.
Nechápu, jak jsem bez tohoto udělátka mohla žít tak dlouho. Je to to nejlepší a nejrychlejší pro úpravu obočí a výsledek je mnohem přirozenejší než po leckteré tužce!

Pro-prime base by NARS
Help that concealer and BB cream stay in place with this. NARS primers will probably forever be my favourites.
Aby korektor i BB krém zůstaly tam, kde mají. NARS bude mezi primery navždy mým favoritem.

Headache relief balm by Anatomicals
Not enough water, temperature swing, too much much air-con... I'm the headache kid and anything gets it easily started for me. Good thing to have this handy helper around, gives off instant peppermint relief. Don't be a throbhead.
Málo vody, změna počasí, příliš klimatizace... jsem migrénové dítě a hlava mě začíná bolet často a snadno. Proto je fajn mít tohohle pomocníka na blízku, pořádná dávka peppermint úlevy.

Thirsty mud hydrating mask by Glamglow
After trying their exfoliating mask and liking it but getting dried out a little, I opted for this hydrating mask. It can be washed off or left over night, which is what I do mostly because I love going to sleep with a yummy caramel scent on me and waking up with a baby face.
Po vyzkoušení exfoliační masky, která byla super ale trochu vysušovala, jsem se rozhodla pro tuhle hydratační. Může se smýt i nechat přes noc, což většinou dělám já, protože je super usínat s příjemnou karamelovou vůní na obličeji a ráno se probudit jako miminko.

Jungle red lipstick by NARS
Red lipstick finally made it to my daily beauty bunch I cary around. It's a day to night magic. And my all-grey outfits don't look so dull anymore.
Červená rtěnka so konečně dostala mezi mojí denodenní hromádku, co sebou nosím. Je to skvělý šetřič času a moje celošedé outfity posledních dnů konečně nepůsobí tak unaveně.

Better than sex by Too Faced
Maybe not better than sex but this tiny mascara sure knows what to do and it's definitely long-wear.
Možná ne lepší než sex, ale tenhle prcek rozhodně ví, co dělá. A vydrží věčnost.

beautyAdela Chloe4 Comments