BCN / day 1

this post is only in czech, sorry.

bcn day 1

do Barcelony jsme se s přítelem vydali minulý pátek. chtěla jsem se odměnit za maturitu a mít možnost si oddychnout a užít si poklidný výlet ve dvou. všechno jsme si naplánovali už před mým svaťákem. Barcelona byla jasnou volbou, ani jeden z nás tam ještě nebyl, památky i historky od známých nás pořádně nalákaly a ceny za letenky byly skvělé. takže letíme? letíme!

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

apartmánek jsem vybrala skvělý, chválila jsem se celou dobu co jsme v BCN byli. nejenže byl naprosto nádherný, nový a moderní, ale navíc s výhledem na Sagradu a zhruba 10 minut od centra, od Parc Guell i od jídelních uliček.

vždy si raději vybírám apartmány než hotely, připadá mi, že pak člověk více splyne s městem a jeho atmosférou.

bcn day 1

v sobotu ráno jsme ihned po prozkoumání naší ulice a nafocení tisíce fotek (kterými vás raději nebudu zahlcovat) překrásné a gigantické Sagrada Familia od Gaudího jsme se se Š. vydali do centra města, konkrétně metrem k univerzitě (Universitat) a pak na Placa Catalunya.

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

o protestech ve Španělsku jsem věděli a i přesto mě plné náměstí manifestujících a popsaných billboardů překvapilo. přes den byste si řekli, že se jedná o nějaký camp v centru města. mladí prostestanti tu spali na zemi, vařili si na přenosných vařičích, hráli karty ve stanech a podobně.

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

po přečtení skoro všech billboardů a cedulí na náměstí jsme se vydali do ulice Avinguda del Portal de l'Angel, která je zleva od známé Rambly a je plná obchodů (právě tady jsem si nakoupila nejvíce věcí) a obchodních center. vzhledem k tomu, že jsme z apartmánu vyrazili brzo, nebylo centrum ještě tak plné jako později po poledni.

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

po několika menších uličkách a malém náměstíčku jsme se dostali až k trhu sv. Kateřiny, který mě, člověka jemuž jsou známé jen trhy asijské, špinavé a plné odéru z ryb, velmi překvapil. byl čistý, tichý a vypadal spíše jako obchoďák. posilnili jsme se výborným melounovým džusem a vydali se dál, po Via Laietana až k paláci muziky, který byl v tak úzké uličce, že jsem naprosto nevěděla, jak tu krásu pořádně vyfotit.

bcn day 1

došli jsme až na Carrer de Fontanella, kde jsem objevila butiček, který mi doporučila Adél a bez zaváhání skočila dovnitř. nádherné barevné bowling kabelky, nádherná portfolia, krásná psaníčka, vše kožené a kvalitní označeno malým nápisem Fun&Basics.. trochu mi to připomínalo kabelky od Céline. tady jsem poprvé zjistila, že mi nefunguje karta. v tu chvíli jsem proklela snad všechny zaměstnance KB a nadávala na sebe, že jsem si byla líná peníze vybrat a proměnit v Praze.

nicméně jsem to nevzdala, a řekla si, že karta se třeba rozchodí, že to bude nějaký výpadek a nádherné zelené portfolio si budu moct koupit v pondělí - den, který jsme si určili jako den nakupovací.

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

dalším cílem našeho procházení byla již zmiňovaná Rambla. dlouhatánská a nejzelenější ulice města, plná turistů, pouličních prodavačů a různých performancí.

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

sluníčko začínalo hřát až moc, tak jsme se s davem nechali zatáhnout na trh další, který mi tentokrát už Asii přípomínal víc. byl plný barevných bonbónků a čokolád, plný chilli papriček všech druhů a plný různého ovoce.

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

odpoledne už jsme začínali mít hlad, tak jsme si zašli na typické tapas, tedy zobání kombinace malých porcí různých jídel.

po cestě zpátky na metro se na Ramble tančilo a skákalo. přísahám, že ty holky minul jen asi o 5mm. chudák, málem přišla o hlavu.

bcn day 1

přítel si nedávno koupil krásnou černou Vespičku a proto když se mu dostal foťák do ruky, fotil si právě motorky a scootery, kterých je Barcelona plná.

beruškovou Vespu chci taky!

bcn day 1
bcn day 1

pak fotil taky mě, ztracenou turistku s mapou v ruce, která hledá cestu k Gaudího domu.

ségra při prohlížení fotek řekla: "ty si opravdu vždycky vybereš tu nejpraktičtější kabelku na výlet, co?"

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

dům jsme našli a byla jsem zase ohromená, tak jako u veškeré Gaudího architektury. miluju tu hravost a jakousi útulnost. také vám trochu připomíná Hundertwassera?

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

odpoledne jsme se po další přestávce na kafe vydali do Parc Guell, který mi doporučovali snad úplně všichni, kteří už v Barceloně byli. a nedivím se. ten výhled byl opravdu krásný a prostředí parku také.

bcn day 1
bcn day 1

konečně jsme si za celý den nechali udělat také nějakou společnou fotku, ale slibuji, že v článcích o dalších dnech jich bude víc, protože to už jsme se oba naštěstí rozfotili.

v parku jsme narazili na vtipnou pětici Microguagua, kteří mě odzbrojili ač nejsem fanoušek raggae muziky a to právě jejich charismatem.

hezky jsme si u nich odpočinuli a vyrazili dál..

bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1
bcn day 1

.. kochat se nad dalšími barevnými mozaikami a stavbami od Gaudího.

bcn day 1
bcn day 1

znovu díky Adél jsme mohli večer najisto vyrazit do výborné mexické restaurace Rosa Negra na Via Laietana a měli jsme ohromné štěstí, protože jsme si stihli zabrat místo. později už byla restaurace(/bar) plná čekajících skupinek na místo. najedli jsme se výborně, konečně jsem si zase pochutnala na skvělém guacamole (o kterém Š. říká, že to jsou netopíří hovínka) a zároveň jsme se opili mojitem.

bcn day 1
bcn day 1

znovu skrz Placa Catalunya jsme se vydali do uliček starého města najít nějaký bar a říkali jsme si, jak vtipné by bylo narazit na La Oveja Negra, hospodu, o které příteli říkala jeho mladá lektorka španělštiny.

pár protestantů, kteří již hlasitě na náměstí manifestovali a pronášeli své požadavky, mi po cestě zapózovalo s cedulí. všichni hrozně ochotně a s úsměvem.

bcn day 1
bcn day 1

no a zázrak se konal. jen po pár krocích v uličkách vpravo od Rambly jsme na Černou Ovci narazili a nadšeně vběhli dovnitř, zvědaví, jestli to uvnitř vypadá skutečně tak undergroundově jak to popisovala zmiňovaná lektorka. a trochu ano. veliké sklepní prostory, s velkými stoly a lavicemi s tak různorodým osazenstvem, že jsem se ani já v podpatcích a sukni (připravena na "clubbing") v typicky hospodském prostředí necítila blbě.

původní plán byl po Ovci vyrazit někam do klubů, které nám doporučil Marc (majitel apartmánu), ale jug sangrie nás v kombinaci s mojity z předešlých hodin docela odrovnal a tak jsme si chytli taxíka a jeli se vyspat na další den.

první den a zejména večer v Barceloně byl příjemný, prostředí a atmosféra Barcelony se mi už ten první den tak zalíbilo, že jsem si později v apartmánu na iPadu začla hledat vysoké školy. a kdo ví. třeba se v budoucnu na nějaký ten semestr do Barcelony podívám.

Photobucket