on my mind / last minute Christmas

01. 'Fuck it' handmade notebook by Brosbi, 02. 'Blacktip' ruthenium plated ring by Antipearle, 03. 'Flipped box' tee by Marshal Apparel, 04. 'Purifying facial cream cleanser' by Aesop, 05. 'Move and Work' book by Malene Birger (teNeues), 06. 'Primus' backpack by AlexMonhart, 07. 'Audacious' lipstick by NARS in Vera tone, 08. BW polaroid film by Impossible Project, 09. 'Pytlus minimus' gift wrapping by Freshlabels. _

In our family, we keep the tradition of putting Christmas wishlist for Santa(s) behind the window, which with me being away and being the last minute person wasn't possible at this time so I decided to sum up what I don't really need but totally want here on the blog. Which might work for my Santa(s), if they're last minute people too, or as tips for those of you, who are only about to hit the stores by now and need cool gifts for your loved ones ASAP. All of these are available to get in Prague right this second. Last minute shopping ftw.

V naší rodině pořád dodržujeme dávání seznamu pro Ježíška za okno, což se letos úplně nepovedlo, protože jsem byla pryč a také jsem totálně last minute člověk. Místo toho jsem se tedy rozhodla ukázat co všechno letos nepotřebuji, ale rozhodně chci, tady na blogu. Může to posloužit jako inspirace pro Ježíšky, kteří jsou určitě také totálně last minute lidi nebo jako tipy pro vás, co jste nákupy nechali až na teď a potřebujete najít cool věci pro svoje blízké ASAP. Všechny tyto produkty jsou dostupné v kamenných obchodech v Praze, hned a teď. Nákupy na poslední chvíli do toho!

Notebook by Brosbi (1 390CZK / Czech Labels & Friends, Železná 12, Praha 1)

Handmade notebooks with sarcastic and fun quotes on the cover, don't you need that in your life? I do!

Ručně dělané zápisníky se sarkastickými poznámkami na obalu. To potřebujete! Alespoň já.

Ring by Antipearle (5 500CZK / Debut gallery, Malé náměstí 12, Praha 1)

I'm a sucker for anything Antipearle, you sure know that by now, but especially ruthenium keeps popping up in my dreams...

Miluju všechno Antipearle, to už jistě víte, ale poslední dobou mi do snů skáče hlavně ruthenium...

T-shirt by Marshal Apparel (930CZK / MA showroom, Osadní 26, Praha 7)

I already have a jumper by MA - the monochromatic brand full of basics - so I know I wouldn't mind more of their quality and comfort. Plus, you can never really have enough grey tees, don't you think?

Už mám od MA - monochromatické značky plné základních střihů - mikinu, takže vím, že další dávka jejich kvality a pohodlí by mi vůbec nevadila. Navíc šedivých triček snad nikdy není dost, ne?

Facial cleanser by Aesop (1 150CZK / Ingredients, Jáchymova 2, Praha 1)

I always wanted to try Aesop, since I've read SO MUCH praise on their cleansing line.

Na Aesop už jsem četla tolik chvály, že mi zvědavost na jejich čistící řadu asi nedá spát.

Move and Work by Malene Birger (1 990CZK / Palác knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1)

Written (and mostly photographed) by the epitome of creativity, timelessness, and eclectic style - designer Malene Birger. Must be a handfull of inspiration!

Kniha od ztělesnění kreativity, nadčasovosti a eklektického stylu - designerky Malene Birger. Čistá inspirace!

Backpack by AlexMonhart (3 200CZK / Leeda, Bartolomějská 304/1, Praha 1)

Alex Monhartová caught my heart few weeks ago with her fresh backpack collection and I couldn't stop thinking about the Primus ever since. Minimalistic and multifunctional, totally timeless piece.

Alex Monhartová si mě získala svojí novou kolekcí baťůžků před několika týdny a od té doby nemůžu na model Primus přestat myslet. Minimalistický design a multifunkčnost, naprosto nadčasová záležitost.

Lipstick by NARS (850CZK / Sephora, Václavské náměstí 19, Praha 1)

I tried the Vera on Sephora's press event and I couldn't get enough of this raspberry tone. And the packaging of these Audacious lipsticks! Gorgeous.

Na tiskovce Sephory jsem si vyzkoušela odstín Vera nemohla se té tmavé malinové nabažit. A k tomu to provedení této Audacious řady! Mňam.

Polaroid films by Impossible Project (520CZK / Polagraph, Husinecká 14, Praha 3)

So altough I have my Polaroid, I never seem to use it, because I NEVER buy new films! This is the perfect gift anytime.

Polaroid sice mám, ale skoro s ním nefotím, protože jsem neschopná si nakoupit filmy. Tenhle dárek potěší snad vždycky.

Gift bag by Freshlabels (30CZK / Freshlabels, Panská 9, Praha 1)

Last but not least - packaging! Something that makes about 50% of the gift for me. Freshlabels thought of all those lazy ones and came up with these fun lunch bags. I love it!

Třešnička na konec - balení! Něco, co pro mě dělá asi 50% z dárku, miluju originální / srandovní / promyšlené balení dárků. Freshlabels na to letos vyzráli a připravili něco pro všechny lenochy. Tyhle pytle mě hodně baví!