style scout / Lenna

ss_lenna2.jpg

@Lennamai

Living in Prague
Aspiring designer

Ph/ by me
_

EN: From the eclectic mess full of statements closer to my side of pond - the basic, monochromatic and laid-back with minimum heels involved. Meet Lenna. Everything about her screams coolness but without having to scream at all. With her all black wardrobe and a sneaker collection to kill for, she manages to keep it as far from dull as possible. Be careful, after seeing her photos, you might suffer from hair, tattoo and overall style jealousy. But at least I won't be left alone in that. Happy inspiration!

CZ: Od eklektického chaosu a výrazných kousků zpátky blíž k mému břehu řeky - k šatníku jednoduchému, uvolněnému a s minimem podpatků. Tohle je prosím Lenna. Na první pohled vás na ní zaujme všechno. A přitom si o to vůbec nemusí říkat. S jejím striktně černým šatníkem a bohatou zásobou tenisek dokáže kouzlit a tvořit ty nejzajímavější kombinace. Upozorňuji, že po shlédnutí fotek u vás může nastat panický záchvat žárlivosti nad jejími tetováními, vlasy a vůbec celkovým stylem. Ale aspoň v tom nebudu sama. Hezky se inspirujte!
 

"I spend the most money on shoes and perfumes.
Good shoes are an absolute basis and a great scent
can highlight any combination."

 

On the left: Vest by Weekday. On the right: Shoes, leather jacket and tartan scarf by Zara, fanny pack and shoulder bag by Mango.

EN: How would you describe your style?
My style is very simple, because it basically consists of black colour. An exception are white sneakers, then and there. However because black tends to drown a little, I like to play with a lot of different materials and interesting cuts.

CZ: Jak bys krátce popsala svůj styl?
Můj styl je hodně jednoduchý, protože se jedná vlastně jen o černou barvu. Občas ještě tedy bílé boty. Nicméně černé oblečení může snadno zaniknout, a proto se snažím hodně kombinovat a hrát si se zajímavými střihy a různými materiály.

Spike bracelet by Pieces, septums by ASOS.

EN: How many tattoos do you have? Are they evolving similarly to your style, do you take them in account when dressing up?
Right now it's 14. They are definitely evolving in time, however not particularly with my style and taste but rather with my personality. I don't really notice them in the terms of dressing up.

CZ: Kolik máš tetování? Vyvíjejí se podobně s tvým stylem, vnímáš je při oblékání?
Tetování mám momentálně 14. Určitě se postupně vyvíjejí, ale spíše než souběžně se stylem bych řekla, že s mojí osobností. Tudíž je při oblékání nijak nevnímám.

EN: I know you travel to Berlin a lot. Is there a part where you get the most inspired? And do you search for inspiration online aswell?
I totally love Berlin. There's inspiration everywhere, you can find interesting people, architecture, various subcultures etc. on every corner. I particularly like Kreuzberg and Friedrichshain. For online inspiration I go to Instagram lately. I like following people with a cool lifestyle and an all-black style. For example Gottschalcks, uy.studio or ronimonhait are my current favourites.

CZ: Často navštěvuješ Berlín, v které jeho části nacházíš největší inspiraci? Inspiruješ se také online?
Berlín úplně miluju. Inspiruji se jím naprosto celým, v každé jeho části člověk narazí na zajímavé lidi, architekturu, subkultury a tak dále. Nejraději jsem v Kreuzbergu a Friedrichshainu. Online inspiraci nacházím poslední dobou nejvíce na Instagramu, na profilech různých lidí, kteří mě baví svým stylem života a černočerným oblékaním. Ráda sleduji třeba Gottschalcks, uy.studio nebo ronimonhait.

Duster coat by Envii, top by COS, leggins by Zara, watches by KOMONO and slip-ons by Vans.

EN: You changed your haircut and hair colour quite radically not long ago. Has it affected your dressing up at all? Are there pieces that look better now and others that don't anymore?
Considering my wardrobe, not much has changed. The only thing is, that now I feel hats don't look too nice on me. Which is a shame, because I would love to keep wearing snapbacks and fedoras. The major difference came with make-up. Now that I have lighter, more gentle hair colour, I can wear dark lipsticks without looking like a death metal gothic kind of girl.

CZ: Nedávno jsi radikálně změnila střih i barvu vlasů - ovlivnilo to nějak oblékání? Hodí se ti teď např. některé věci v šatníku míň a jiné víc?
Co se týče šatníku, tak bych řekla, že to změna střihu a barvy vlasů tolik neovlivnila. Jen mám pocit, že už mi nesluší žádná pokrývka hlavy a to bych tak ráda nosila kšiltovky nebo klobouky. Velká změna to je u make-upu. Světlé vlasy mi zjemnily look, a tak si konečně můžu například dovolit tmavší rtěnky, aniž bych vypadala jako death metal gothic holka.

On the left: Lipstick in 'Cyber' shade by MAC. On the right: Various clothing collection, sneakers by Vans and Nike.

Sunglasses from top to bottom: H&M, & other stories, ASOS and & other stories.

EN: What do you spend the most money on? Do you wear your most expensive thing in your closet often?
I spend the most money on shoes and perfumes. Good shoes are an absolute basis for me and a great scent can highlight any combination. My most expensive pair is the studded Dr. Martens one, from one of their limited collections. I did wear them a lot and I still love them.

CZ: Za co ze šatníku jsi v životě utratila nejvíc? Nosíš tu věc často nebo naopak minimálně?
Nejvíc utrácím za boty a parfémy. Boty jsou pro mě naprostý základ a zajímavý parfém vše dokáže podtrhnout. Nejvíc jsem utratila za kožené Dr. Martens s cvoky, z jedné dřívější limitované kolekce. Nosila jsem je opravdu často a ráda.

EN: Do you see Czech designers and their activities positively or negatively?
I do know about Czech designers and their activities, however I can't say whether my attitude towards them is positive or negative. I focus more on the foreign designers.

CZ: Vnímáš české designery a jejich aktivity pozitivně?
České designery vnímám ale nedokážu říct, jestli pozitivně nebo negativně. Spíše se zaměřuji na ty zahraniční.

On the left: Blazer by Zara, dress and choker by H&M trend and sneakers by Vans. On the right: Pumps by Zara.

EN: Has the nowaday normcore wave influenced you in any way?
It certainly has, just like all the other nowaday movements and new angles. I love combining things, that aren't supposed to go together. Or at least didn't use to. What was taboo and faux pas in the past is now oficially mega cool. And being able to wear a pencil skirt together with some sneakers, loose shirt, bomber jacket and a backpack on top for example, is just perfect!

CZ: Ovlivnila tě nějak současná vlna normcore?
Určitě ovlivnila. Stejně jako všechny současné vlny v oblékání. Baví mě kombinovat věci, boty a doplňky, které k sobě zdánlivě nepatří. Nebo spíše dříve byly nemyslitelnou kombinací. To, co dřív bylo tabu nebo faux pas je dnes oficiálně cool. A možnost vzít si např. pouzdrovou sukni k teniskám dohromady s volnou košilí, bomber bundičkou a s batohem na zádech je prostě super!

Jewellery by COS, & other stories and ASOS, perfumes by Byredo and Nasomatto.

EN: Who is your nowaday icon in terms of dressing?
Absolutely India Rose and Pelayo Díaz for a long time now.

CZ: Kdo je pro tebe novodobá ikona v oblékání?
Rozhodně India Rose a dlouhodobě Pelayo Díaz.

EN: Do you want to work in fashion? Is there a position or brand you'd love to work for?
I definitely want to try. But rather somewhere else. Let's see how it turns out. My dream is to work for brands like Damir Doma or Barbara í Gongini one day.

CZ: Chceš pracovat v módě? Máš vysněnou dráhu nebo značku, pro kterou bys chtěla pracovat?
Chtěla bych to určitě zkusit. Ale spíše v zahraničí. Tak uvidíme, jak se mi poštěstí. Můj sen je jednou pracovat pro značky jako jsou Damir Doma nebo Barbara í Gongini.

Vest by Weekday, mesh dress by COS and shoes by & other stories.

EN: What are the favourites in your closet right now?
I have three favourite pieces at the very moment. Black leather shoes on high sole, Nike sneakers and the black bomber jacket. These are the things you can combine with literally anything and never go wrong. Which is something I'll never get tired of.

CZ: Co jsou momentálně tvoje nejoblíbenější kousky ve skříni?
Mám tři oblíbené kousky, a to jsou: černé kožené boty na platformě, tenisky Nike a černý bomber. Jsou to věci, které si člověk může vzít a zkombinovat k čemukoliv. Což mě hrozně baví a nemá šanci omrzet.