all the little details

details

t-shirt Zara | shorts H&M | clutch Primark | bracelets H&M trend


sometimes i love having my outfit just about the little details and a good colour combination. i still didn't adapt this summer's trend colourblocking that well, in fact, i'm not sure if i like it as much as i thought i did. today i was planning to take this new striped tee along with my pink skirt. it looked okay. it was definitely a colourblock. a little bit too familiar though.
so instead i paired it with these white shorts and to give the whole look a little twist and colour i was in a mood for anyway, i took this clutch which seemed to be impossible to pair with anything.
but nothing is ever as it seems. and it's all about the details.

někdy u outfitu ráda nechávám vše jen na maličkých detailech a dobré barevné kombinaci. pořád jsem si zcela nepřizpůsobila letošní letní trend "colourblocking-u", vlastně ani nevím, jestli se mi tento trend líbí tak, jak jsem si myslela. dnes jsem si tohle pruhované tričko chtěla vzít se svou růžovou sukní. vypadalo to dobře. určitě to byl "colourblock". ale přece jen už to bylo trochu okoukané.
místo toho jsem si tedy tričko vzala s těmito bílými kraťáskami a abych celé kombinaci dodala trochu šmrncu a barvy, na kterou jsem měla náladu, vzala jsem si k tomu toto psaníčko, o kterém jsem si myslela, že se s ničím zkombinovat nedá.
ale nic není tak jak se zdá. a všechno je to o detailech.


details

details

details