sequined jacket

Balmain-ish

Balmain-ish

jacket Mango


this Balmain-ish jacket was in my hands already in Parndorf. i was ready to buy it but then i didn't. i was uncertain i thought i wouldn't know how to wear it. once i got home i realized i really regret not buying the jacket and that i want to find it. so when I was asked if i want to join for a little shopping in Fashion Arena, an outlet here in Prague i didn't hesitate one moment. and i was lucky - these glittery jackets were for a even price than in Parndorf!
it's funny how different i am with my sister. she's the sporty, simple type, who hates extremely high heels & anything extravagant. when i picked up this jacket she loudly announced: "ew. seriously? that's disgusting!"
i didn't mind. this jacket reminds of Balmain's actual fabulous collection, the fall/winter 2011. and we all love Balmain, don't we?
well, except my sis of course.

tohle Balmain-ovské sáčko jsem měla v rukou už v Parndorfu. chtěla jsem si ho koupit, ale nakonec jsem to neudělala. nebyla jsem si jistá, že ho budu umět kombinovat. doma už jsem toho začala litovat a měla pocit, že ho prostě "nutně potřebuju" (tak jako dalších 150 věcí) takže když se mě ségra zeptala, jestli s ní nepojedu na menší nákupy do Fashion areny, outletu v Praze, neváhala jsem ani chvilku. a měla jsem štěstí - tyhle sáčka měli ještě levněji než v Parndorfu!
je srandovní jak rozdílné se ségrou jsme. ona je ten sportovní typ co má rád jednoduchost, nesnáší extrémně vysoké boty & cokoliv extravagantního. když jsem sáhla po tomhle sáčku, nahlas prohlásila: "fuj. vážně?! to je šílený!"
bylo mi to jedno. to sako mi připomíná dokonalou aktuální kolekci Balmain, podzim/zima 2011. a všichni milujeme Balmain, no ne?
tedy vlastně kromě mojí ségry, pochopitelně.


Balmain-ish

Balmain-ish

i can't wait to take it out combined with a semi-transparent tee and possibly leather leggins and enjoy a night out like that!

nemůžu se dočkat až ho vytáhnu ven v kombinaci s bílým tričkem s malou gramáží a třeba s koženými legínami a protančím tak noc!

Balmain-ish

Clemence Poesy