spice things upPh/ by me
_

AdvertorialI don't classify my morning as morning before I get my cup of coffee. It's sort of a ritual and a brain scam, so that my head thinks I'm ready for anything right after I drink it. I used to drink my coffee heavily sugared and high on milk, now I usually opt for double-shot espresso with no sugar and soya milk or something completely different, with a special flavor. Sometimes it's good to spice things up a little and lately I believe in the powers of chilli. Maybe it's because I grew up in Thailand, and had it in just about anything, maybe it's because my mum casually nibbles on chilli peppers for breakfast and says she kills the cancer that way, or maybe it's simply because the combination of coffee and chill is the best kickstarter you can imagine. Plus, it tastes great!
You can simply add the spice to your coffee or I sometimes like to add some chocolate and peppers on top, just to make it fancy. Jacobs has prepared a great website to get inspiration from, basekavou.cz. Lot of recipes and cool combinations with even cooler ingredients. I might go try one now. Good morning to all of you!

Moje ráno většinou není ráno do té doby, než si dám šálek kávy. Je to tak trochu rituál i oblbnutí hlavy, že hned po kávě jsem připravena na všechno. Postupem času přecházím od hodně slazených mlíkatých variací k menším a silnějším espressům bez mléka i cukru nebo k méně obvyklým kombinacím kávy a koření. Je fajn si ranní šálek trochu oživit. Momentálně věřím na sílu chilli. Možná je to proto, že jsem vyrůstala v Thajsku a měla chilli odmalička ve všem, možná proto, že mamka pravidelně pár samostatných chilli papriček posnídává a tvrdí při tom, jak zabíjí rakovinu, a možná proto, že to je zkrátka to nejlepší nakopnutí po ránu. Navíc skvěle chutná!
Koření se dá přidat do kávy jen tak, nicméně doporučuji čokoládu a nasekané chilli papričky navrch k tomu, na dozdobení. Spoustu inspirace na kávové recepty a zajímavé kombinace s ještě zajímavějšími přísadami nyní Jacobs připravil na basekavou.cz. Já jdu zkoušet a vám přeju hezkou zábavu a dobré ráno!