Style scout / Marketa

@MA__KY

Living in Prague
Marketing trainee, L'Oréal

Ph/ by me
_

EN: It's safe to say I love contrasts. Put together. Because why choose one or another, when you can have it all at the same time? And when it comes to style and dressing it's double the power, for sure. Still in doubt? Meet Marketa. My gorgeous friend who condemns the perfect contrast (we all secretly want) of being both cute/fragile and sophisticated/powerful in the same package and has both minimalism and rock in the same closet. Her wise selection of clothing and accessories might make you question that light-headed sale purchase you did last week but it will definitely inspire you towards a more balanced lifestyle.  Maybe then, you'll get that happy glow of serenity Marketa has - both on the inside and outside.

CZ: Je celkem jasné, že miluji kontrasty. Ideálně pohromadě. Protože proč si vybírat to nebo ono, když můžete mít všechno najednou? Obzvláště u stylu a oblékání je to dvojitá výhra. Nejste si tím jisti? Poznejte Markétu. Moji nádhernou kamarádku, která je ukázkovou kombinací (po které tajně všechny toužíme) takové té roztomilé křehkosti dohromady se sofistikovanou silou v jedné osobě a minimalismem dohromady s rock prvky v jedné skříni. Její vkusná a promyšlená selekce oblečení a doplňků vás možná napřed donutí si trochu vynadat za ten nesmyslný spontánní  nákup ve slevě minulý týden, nicméně vás rozhodně inspiruje k životní rovnováze, nejen ve skříni. Možná pak budete také vyzařovat takovou vyrovnanost, jako Markét. Navenek i zevnitř.

"We were inspired by the health goth wave,
the French club scene and DJ Gessaffelstein's work
BACK THEN."

  Sweatshirt by Brandy Melville , skirt by H&M , 'Roshe Run' sneakers and socks by    Nike .

 Sweatshirt by Brandy Melville, skirt by H&M, 'Roshe Run' sneakers and socks by
 Nike.

Backpack by Topshop , silk scarf by   Hermés  and slides by ASOS .

Backpack by Topshop, silk scarf by  Hermés and slides by ASOS.

 

EN: How would you describe your style?
I would say I like balancing between the minimalistic style and rock chic elegance. My closet is mainly made of black basics and I combine them by the contrast rule of materials, as oversize/slim or black/white. And I love to finish my look with delicate sophisticated jewellery (for example those from & Other stories), that you can't really see at first sight.

CZ: Jak bys krátce popsala svůj styl?
Nejsem úplně jasně vyhraněná, ale asi bych řekla, že mě baví balancovat mezi minimalistickým stylem a rock chic elegancí. Můj šatník je převážně tvořen černými basic věcmi, které kombinuji na principu kontrastů materiálů, oversize/slim nebo black/white. Outfity ráda dolaďuji jemnými sofistikovanými doplňky a šperky (miluji ty z & Other stories!), které jsou vidět až na druhý pohled. 

 
From left to right: Golden earrings by American Apparel , tiny crystal earrings by & Other stories , necklace handmade by Jolana Nováková , tear necklace by & Other stories , rings by & Other stories  and GOLD ATELIER , vintage necklace, leather bracelet by Hermés  and geometrical necklace by COS .

From left to right: Golden earrings by American Apparel, tiny crystal earrings by & Other stories, necklace handmade by Jolana Nováková, tear necklace by & Other stories, rings by & Other stories and GOLD ATELIER, vintage necklace, leather bracelet by Hermés and geometrical necklace by COS.

 

EN: Not long ago you spent 4 months in New York. has it affected your style somehow? Is there something you bought there but will probably never wear again at home?
It hasn't affected my style too much, I am not a chameleon, that would adapt that fast. Quite the opposite actually, I enjoyed being a little different from the American mainstream. One thing I bought under the American dream ideal are the torn blue jeans. 

EN: For a long time you were behind the Noir Caviar concept. What was the project about?
I starter the Noir Caviar concept with the founder of a French fashion magazine called carolinedaily.com. He was the art director and I was the project manager. It grew from our need to make a party concept following our own rules and the impulse to meet interesting people of Prague, with similar aesthetics and taste in music. We were inspired by the health goth wave back then, the French club scene and DJ Gessaffelstein's work. No new edition of Noir Caviar is planned at the moment but there are some projects I would love to make happen, once I have time.

CZ: Relativně nedávno jsi strávila čtvrt roku v New Yorku. Ovlivnilo to nějak tvůj styl? Koupila sis něco na sebe, co jsi nosila jen tam a teď už by sis zase nevzala?
Můj styl to neovlivnilo, nejsem chameleon, který by se tak rychle přizpůsoboval prostředí. Naopak mě bavilo vyčnívat v rámci amerického mainstreamu. Jediný památeční kousek, který jsem si pořídila pod vlivem amerického snu, byly roztrhané blue jeans. 

CZ: Dlouho dobu jsi stála za konceptem Noir Caviar. Z čeho projekt vycházel?
Noir Caviar byl projekt, který vznikl z chuti udělat si vlastní party podle svých pravidel a poznat zajímavé lidi z Prahy, které spojuje stejný estetický a hudební vkus. Koncept jsme dali dohromady s majitelem francouzského fashion magazínu carolinedaily.com, který byl art directorem projektu a já realizátorem. Hodně nás inspirovala tehdejší nová vlna Health Goth, francouzská klubová scéna a mixy francouzského DJ Gessaffelsteina. Aktuálně žádnou další edici Noir Caviar neplánujeme, ale mám několik projektů, které bych chtěla zrealizovat, až bude trochu více času.

 
Bomber jacket by Faith Connexion , jeans by Tophop  and 'Airmax' sneakers by Nike .

Bomber jacket by Faith Connexion, jeans by Tophop and 'Airmax' sneakers by Nike.

 

EN: Do you want to work in fashion? Is there a particular brand / job you'd love to do?
I love fashion ever since I had the chance to decide what color of stockings I put on to the kindergarten. My dream job would be working for a classic fashion house such as Chanel or Saint Laurent.

CZ: Chceš pracovat v módě? Máš vysněnou dráhu / značku pro kterou bys chtěla pracovat?
Móda mě baví od té doby, co jsem se mohla sama rozhodnout o tom, jakou barvu punčocháčů si obleču do školky. Pracovní sny jsou pro mě módní domy jako Chanel nebo Saint Laurent. 

 
 Studded top, dress, lace ears and boots by Topshop .

 Studded top, dress, lace ears and boots by Topshop.

Fringe cardigan by Mango , shirt, jeans and boots by Topshop   and clutch by Saint Laurent .

Fringe cardigan by Mango, shirt, jeans and boots by Topshop and clutch by
Saint Laurent.

 

EN: What is the most expensive piece in your closet?
The Kenzo bag, I have dreamed about for a year or so. Since I bought it, it hasn't left my hands, so I rate it as a great investment!

EN: Do you shop impulsively or do you think every purchase through?
I tend to think through and I enjoy putting the closet together like a puzzle. The basis are black pants, simple Tees and knits in different shapes and mainly good materials - I like to shop by hands. It's great to have easy to combine pieces - especially when you are in a hurry!

CZ: Za co ze šatníku jsi v životě utratila nejvíc?
Za kabelku Kenzo, o které jsem rok snila. Od té doby co ji mám, jsem ji prakticky nedala z ruky, takže to hodnotím jako skvělou investici!

CZ: Nakupuješ impulsivně anebo si nákup necháváš projít hlavou?
Spíš si nákupy promýšlím a baví mě si šatník skládat jako puzzle. Základem jsou černé kalhoty, trika a svetry různých střihů, ale hlavně z příjemných materiálů - nakupuji totiž dost po hmatu. Je to super, mít ve skříni jen snadno kombinovatelné kousky. Hlavně když nestíháte!

 
From left to right: turtleneck by Cooperative , white bomber jacket by Faith Connexion , leather jacket by H&M  and handbag by & Other Stories .

From left to right: turtleneck by Cooperative, white bomber jacket by Faith Connexion, leather jacket by H&M and handbag by & Other Stories.

 

EN: Who is your style icon in terms of dressing?
I don't really follow any icons, I look out for trends in general. I get inspired by people in the streets of Paris, on Instagram or by editorials in fashion magazines.

Jacket by VSP  and sneakers by Nike .

Jacket by VSP and sneakers by Nike.

EN: How do you feel about Czech designers and their work?
I have great respect for their work a I love following their progress. However I am still waiting for the perfect local designer piece, that would steal my heart completely.

EN: What's your favourite spot in Prague?
My number one area is Vinohrady. This part of Prague has a specific charm - I love the farmers' market on Jiriho z Podebrad square, the sunsets in Riegrovy sady, almond latté in Moment café, and evenings in the most kitschy yet adorable interiors of FX Radost...

CZ: Kdo je pro tebe novodobá ikona v oblékání?
Ikony moc nesleduji, zajímám se spíš o trendy obecně. Inspiruji se lidmi v pařížských ulicích, na Instagramu nebo editorialy v online magazínech.

 Jeans by Topshop  and 'Airmax' sneakers by Nike .

 Jeans by Topshop and 'Airmax' sneakers by Nike.

CZ: Vnímáš české designery a jejich aktivity pozitivně?
K práci designérů mám velký respekt a baví mě sledovat jejich tvorbu. Na ten pravý kousek, který by mě uchvátil natolik, abych si ho pořídila, ale zatím stále čekám. 

CZ: Co je tvé nejoblíbenější místo v Praze?
Nejradši to mám na Vinohradech. Tahle část Prahy pro mě má neskutečný šarm – trhy na Jířáku, západy slunce v Riegrových sadech, mandlové latte v Moment kavárně a večery v restauraci s nejkýčovitějším, ale útulným, interiérem v Praze, FX Radost...

 
Fringe cardigan by Mango , shirt by Topshop , watch by Nixon and clutch by Saint Laurent .

Fringe cardigan by Mango, shirt by Topshop, watch by Nixon and clutch by Saint Laurent.

 

EN: What are the favourites in your closet at the moment?
The fore-mentioned Kenzo handbag, my Uniqlo cashmere sweater and my white Reebok Classic sneakers.

CZ: Co jsou momentálně tvoje nejoblíbenější kousky ve skříni?
Určitě to je již zmiňovaná kabelka Kenzo, potom černý kašmírový rolák z Uniqlo a tenisky Reebok Classic. 

 

 Camera 'Mju II Zoom' by Olympus, powder by MAC, nailpolish by Dior and
 Chanel.

Left to right: Tee by Adidas, socks by Urban Outfitter, cap by New York Yankees, T-shirt by Black is the only colour, visor by Nike, T-shirt by Topshop and H&M.