Bodycon

Ph/ Ema Janackova

Wearing mesh bodycon dress by Odivi, shirt by Calvin Klein, 'Classic' white leather sneakers by Reebok, vintage choker and jewellery by Antipearle. _

It's funny how I normally don't like peplums or flounce on anything, but once you give me a simple bodycon dress, right after putting it on backwards, adding extra "layer" and shape comes immediately to my mind. Shirts are most definitely the most worn piece in my closet, although never really like they're originally supposed to be worn. They do create the perfect skirt / peplum / dress / peeking collar / belt / underneath layer… though.

Je sranda, jak volány a kanýry na většině kousků nemám ráda, ale jakmile mi dá do ruky někdo jednoduché bodycon šaty, hned tam nějaký extra tvar potřebuji přihodit. Hned potom, co si je obleču naopak, jen tak. Košile jako takový doplněk fungují vždycky, a ačkoliv je nerada nosím tak, jak by se měly nosit, jsou pravděpodobně tím nejpoužívanějším kouskem v mé skříni. Jako sukně / volán / šaty / pásek / vykukující límeček / zábavná vrstva navíc… fungují skvěle.

_

See my other outfits:

[rps category_ids="9"]