DIY / embroidery crop top

Ph/ by me

Boxy sweatshirt by Mango with DIY embroidery and cut, satin shorts by ODIVI. _

My miniideas for miniDIYs always come when I am absolutely supposed to be something different or have no time for them. Which is precisely why they are so easy, because you can do them in under 10 minutes, before leaving the house.

This sweatshirt was a piece bit too unworn for my taste. I guess I didn't like the length of it, and although it's boxy and neoprene, I thought it missed something extra. So I backstitched it. Yes, midst my #thesiscrisis a little #theaesthet got added. Then I went for my usual cutting needs and updated the shape a little and voilá… my new personalized boxy crop top was born! Love it or hate it?

Moje mininápady na miniDIY vždycky přichází v tu nejnepotřebnější chvíli. Většinou, když mi hoří deadline u něčeho úplně jiného a rozhodně nemám čas si tvořit. Což je přesně, kdy tvořím, a proto jsou tyhle úpravy tím nejjednoduším, co stihnete do 10ti minut, před odchodem z baráku.

Tahle mikina byla na můj vkus příliš nenošená, většinou mi vadila její délka nebo jsem měla pocit, že jí chybí něco extra. Tak jsem si to něco, v průběhu mojí #thesiscrisis, vyšila. Pak jsem klasicky vzala nůžky, a upravila lehce její tvar a voilá… moje nová personalizovaná mikina s malým #theaesthet je na světě a určitě jí začnu nosit častěji. Líbí se vám nebo ne?