spotted / deviant olive

Ph/ Martin Tichy

Wearing 'Temporary kings' dress by ODIVI, 'Classic' sneakers by Reebok and oversized 'Studio AW15' vest by H&M. _

I fell in love with the H&M studio AW 2015 collection - immediately. Those monochromatic total navy or total white outfits with slits just right, those caps Hannah MacGibbon would't be ashamed of, or those AMAZING AMAZING weekender bags… Do you remember?

This week I've seen and I've touched and I've wow-ed all over the collection. And I know my two must have pieces for September: The perfectly oversized vest and the perfectly oversized weekender bag in the most deviant lacquered olive finish you can imagine. Together, they will be awesome. And weird.

Do H&M studio AW 2015 kolekce jsem s zamilovala - prakticky ihned. Ty monochromatické námořnicky modré nebo bílé looky s rozparky tak akorát, ty kožené čapky, které si učitě zamilovala i Hannah MacGibbon anebo ty SUPER SUPER cestovní tašky… Pamatujete si?

Tenhle týden jsem si jako správný úchylák kolekci osahala, očuchala a ochala jsem u většiny kousků. Ale jako must have letošního podzimu jsem si vybrala dva: Správně velikou vestu a správně velikou cestovní tašku v tom nejúchyláčtějším lakovaném olivovém provedení, jaké si dovedete představit. A dohromady budou ještě lepší. A úchylnější!