DIY / Wire moodboard

DIY white wire grid moodboard via www.the-aesthet.com

You will need:
wire grid
• spray primer
• white spray paint

Ph/ by me
_

EN: I love collecting inspiration on Pinterest and there are endless moodboards amounts on my profile but there is still something very special about putting a moodboard and some sketches together offline, right? White wire grid moodboard has been on my mind for a very long time and I will definitely be recreating this easy DIY when I get back to our Los Angeles apartment again.

If you want one too, you'll need a wire grid, spray paint, posters / photos / magazines and lots of clippers. I got mine at IKEA and Nordic Day.

CZ: Online inspirace nemám nikdy dost a na mém Pinterestu se to moodboardy jen hemží, nicméně dát si dohromady malý scrapbook nebo si inspiraci připnout na starou dobrou nástěnku a offline, tomu se nic nevyrovná. Bílou a drátěnou jsem si chtěla vyrobit už dlouho a funguje skvěle, takže tenhle jednoduchý postup určitě zopakuji i až zase budu v našem bytě v LA.

Pokud si ji chcete vyrobit taky, potřebujete mřížku, sprej v libovolné barvě, plakáty / fotky / časopisy a hromadu připínáčků. Já si na své přišla v IKEA a na Nordic Day.

DIY white wire grid moodboard via www.the-aesthet.com
DIY white wire grid moodboard via www.the-aesthet.com
DIYAdela Chloe8 Comments